Dziś Święto Niepodległości. W związku z tym prezentujemy naszą subiektywną listę 7 firm, z których możemy być dumni. Pokazują one na świecie, że Polak potrafi.

CD PROJEKT

Na liście nie może oczywiście zabraknąć CD PROJEKT, studia deweloperskiego, które stworzyło kultowego Wiedźmina. Postać wzorowana na bohaterze sagi Andrzeja Sapkowskiego podbiła serca graczy na całym świecie. O skali sukcesu świadczą liczby – gry należące do całej serii rozeszły się już w łącznym nakładzie ponad 33 milionów egzemplarzy!

Firmę założyli Marcin Iwiński wraz z Michałem Kicińskim w 1994 roku. Jako pierwsi w Polsce zaczęli importować gry na płytach CD. Stąd nazwa CD PROJEKT. Potem postanowili spełniać marzenia – tworzyć własne gry. Pierwszego Wiedźmina robili 3 lata. Startowali z 14 osobami, a kończyli z 80 osobowym zespołem. Wydali na stworzenie gry 20 mln zł, co na skalę Polską było wtedy kosmicznym budżetem. Dziś CD PROJEKT jest jedną z najważniejszych spółek na warszawskiej giełdzie i zatrudnia ludzi z 32 krajów.

Obecnie zespół pracuje na nową produkcją – Cyberpunk 2077.

 

LPP

To co jeszcze 25 lat temu było nie do pomyślenia wydarzyło się naprawdę – polska firma konkuruje na światowym rynku odzieżowym z takimi gigantami jak Zara i H&M. LPP powstało w 1995 roku i jest dziś właścicielem popularnych marek RESERVED, MOHITO, House, Cropp oraz SiNSAY. Jej współzałożycielem oraz prezesem jest Marek Piechocki.

polskie firmy
Grupy Nowy Styl

Gdańska spółka po latach skokowego rozwoju dorobiła się sieci ponad 1700 salonów sprzedaży o łącznej powierzchni ponad 1 mln m2 oraz sklepu on-line. Zatrudnia ponad 25 tys. osób w biurach i strukturach sprzedaży w Polsce, krajach Europy, Azji i Afryki. Ambicją firmy jest wchodzenie każdego roku na co najmniej jeden nowy rynek. Pod koniec października LPP otworzyło pierwszy salon swojej flagowej marki Reserved w Kazachstanie. Następna ma być m.in. Finlandia.

Nowy Styl

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że Polska to prawdziwe zagłębie meblarskie na mapie Europy. Jedną z najdynamiczniej rozwijających się na świecie przedsiębiorstw w tej branży jest Grupa Nowy Styl. Firma z Krosna zatrudnia ok. 6 tys. osób, działa w 16 krajach oraz ma fabryki w Polsce, Niemczech, Turcji, Rosji i na Ukrainie.

 

 

 Grupy Nowy Styl przejęła m.in. szwajcarskiego producenta mebli biurowych Sitag – jedną z najdroższych i najbardziej znanych marek mebli biurowych w tym kraju. Twórcami sukcesu są bracia Adam i Jerzy Krzanowscy, którzy w ciągu 25 lat wprowadzili swoją firmę do pierwszej trójki największych europejskich producentów krzeseł i mebli biurowych.

Techland

Kolejna polska firma gamingowa z olbrzymimi sukcesami na koncie. Techland to wrocławskie studio, które zaczynało od tworzenia prostych gierek jak puzzle czy szachy. Z czasem cele były coraz bardziej ambitne. W 2006 r. zespół wyprodukował grę „Call of Juarez”. Jednak pierwszym wielkim sukcesem okazała się gra „Dead Island” (2011 rok).

Strzałem w dziesiątkę okazała się także wydana w 2015 roku gra „Dying Light”. Od tamtego czasu deweloper z Wrocławia opracował kilka dodatków do „Dying Light”. Ostatnio rozbudował też multiplayer (battle royale).

Obecnie w firmie pracuje ok. 300 pracowników – nie tylko we Wrocławiu, ale też Warszawie i Ostrowie Wielkopolskim. Studio pracuje obecnie nad dwiema kolejnymi produkcjami, których łączny budżet wynosi 300 mln złotych. Mowa o drugiej część „Dying Light” oraz wysokobudżetowym projekcie, który nie został jeszcze zapowiedziany.

Amica

Amica to największy producent AGD w Polsce. Pierwsze gazowo-węglowe sprzęty wyprodukowano w jej zakładach w 1957 r. Dzisiejsza Amica to efekt prywatyzacji w pierwszej połowie lat 90. Wronieckich Zakładów Wyrobów Metalowych. Firmę kupił wtedy i rozwinął biznesmen Jacek Rutkowski.

W ponad połowie polskich domów stoi przynajmniej jedno urządzenie tej marki. Jednak 65 procent przychodów pochodzi obecnie ze sprzedaży na ponad 50 rynkach zagranicznych. Największą popularnością Amica cieszy się w Niemczech, Wielkiej Brytanii i Skandynawii. W 2014 roku firma przejęła hiszpańską spółkę AGD Fagor, a rok później brytyjską markę CDA.

 

CCC

To obuwniczy gigant stworzony przez Dariusza Miłka. Początki jego działalności sięgają pierwszej połowy lat 90-tych, kiedy założył firmę „Miłek” zajmująca się detalicznym i hurtowym handlem obuwiem. Dziś CCC jest jednym z największych producentów obuwia i jedną z najszybciej rozwijających się firm z tej branży w Europie. Ma też odnogę internetową – sklep eobuwie.pl, lidera e-commerce na tym rynku w Europie Środkowo-Wschodniej.

 

Wielton

Wielton znajduje się w pierwszej trójce największych producentów naczep, przyczep i zabudów samochodowych w Europie. Zatrudnia 3000 inżynierów.

Dzięki rozbudowanej sieci sprzedaży produkty firmy są sprzedawane w 35 krajach Europy, Azji i Afryki. Na drogi wyjechało już ponad 75 000 naczep i przyczep z logo Wieltonu. Firma mocno rozpycha się na zagranicznych rynkach. Przejęła m.in. francuską markę Fruehauf za 9,5 mln euro.

Kross

Historia marki KROSS sięga 1990 roku. Jej twórca Zbigniew Sosnowski w ciągu 20 lat zmienił mały sklep rowerowy w czołowego producenta rowerów w Europie.

 

 

Firma ma w Przasnyszu nowoczesny zakład produkcyjny. W roku 2000 wybudowała halę montażowa, spawalnie ram i widelców rowerowych, obręczownię oraz najnowocześniejszą w Europie Środkowo-Wschodniej lakiernię. W 2017 roku KROSS przejął holenderskiego producenta rowerów elektrycznych – markę Multicycle.