Tesla Inc. zdecydowała, że nowym prezesem rady nadzorczej będzie Robyn Denholm. Zastąpi ona na stanowisku Elona Muska. To efekt wszczętego postępowania przez amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), która zakazała Muskowi pełnić tę funkcję przez trzy lata.

Afera na Twitterze

W sierpniu Elon Musk opublikował na Twitterze post, że rozważa zdjęcie Tesli z giełdy. Pod postem rozgorzała gorąca dyskusja.

Kilka dni później zamieścił on także na swoim blogu obszerny wpis, w którym dokładnie tłumaczył dlaczego zdecydował się publicznie ogłosić swoje zamiary.

Do akcji wkroczył SEC

W końcu całą sprawą zainteresował się SEC. Komisja wszczęła postępowanie w związku z podejrzeniem o manipulację kursem akcji. Efekt? Ostatecznie Elon Musk dostał zakaz pełnienia funkcji szefa rady nadzorczej przez kolejne 3 lata. Jednocześnie Musk i Tesla muszą wybrać dwóch niezależnych członków zarządu do końca grudnia.

Musk zobowiązał się także do zapłacenia 20 mln USD kary. Taką samą kwotę tytułem odszkodowania dla akcjonariuszy zapłaci Tesla. Ponadto spółka musi powołać komisję odpowiedzialną za nadzór nad komunikacją Elona Muska z rynkiem, także przez komunikatory takie jak Twitter.

Zobacz także: Czy Elon Musk zaczął szkodzić firmie Tesla? Błędy biznesowe i wizerunkowe

Szybka zmiana prezesa

Jak podała Tesla w oficjalnym komunikacie, Denholm niezwłocznie ma zastąpić Muska na stanowisku prezesa rady nadzorczej. Tym samym musi ona zrezygnować z pełnienia funkcji dyrektora ds. finansów w australijskiej firmie telekomunikacyjnej, Telstra Corp.

– Wierzę w tę firmę, wierzę w jej misję i chcę pomóc Tesli zdobyć odpowiednią rentowność i podnieść długoterminowo wartość akcji dla akcjonariuszy – powiedziała Denholm w oficjalnym komunikacie.

Denholm ma także pełne poparcie od Elona Muska, który pochwalił jej dotychczasową pracę jako członka zarządu Tesli. Złożył jej także gratulacje na na Twitterze.

– Robyn ma bardzo duże doświadczenie w biznesie technologicznym i branży samochodowej. Jako członek zarządu Tesli przez ostatnie 4 lata pokazała swoje pełnie zaangażowanie i pomogła Tesli stać się zyskowną firmą – powiedział Elon Musk w oficjalnym komunikacie.

Kim jest Robyn Denholm?

Robyn Denholm wcześniej pracowała dla takich firm jak Toyota Motor Corp., Sun Microsystems Inc. I Juniper Networks Inc. We wszystkich spółkach zajmowała wysokie stanowiska, głównie dyrektora ds. finansów. Przez ostatnie cztery lata pełniła także funkcję członka zarządu Tesli.

Zobacz także: Tesla Elona Muska przeżywa ciężkie chwile. Koncern jest atakowany przez dziennikarzy, analityków i inwestorów