Zanim podejmiesz jakąkolwiek decyzję, zastanów się dwa razy. Szczególnie jeśli chodzi o Twoje finanse. Jeśli więc chcesz zbudować swoją bezpieczną poduszkę finansową i nie popaść w długi, to pamiętaj, żeby nie popełniać tych 8 błędów.

Poniższe rady będą przede wszystkim przydatne dla młodych ludzi, ale Ci starsi też mogą je wykorzystać i przekazać swoim dzieciom.

Oto 8 błędów finansowych, których na pewno będziesz żałować.

1. Zaczynanie oszczędzania za późno

Młodzi ludzie rzadko myślą o swoich finansach w długiej perspektywie. Jednak kluczem do sukcesu w przypadku gromadzenia oszczędności jest przede wszystkim systematyczność i długość oszczędzania. Dlatego im wcześniej zaczniesz, tym lepiej. Nawet małe kwoty w długim terminie mogą zmienić się w pokaźną sumkę. Najlepiej jak ustalisz sobie, ze co miesiąc odkładasz określony procent swoich dochodów.

Dodatkowo możesz pomnożyć swoje oszczędności korzystając z bezpiecznych metod inwestowania. Dobrym pomysłem są lokaty i zrównoważone fundusze inwestycyjne.

Zobacz także: 100 tys. USD w niewiele ponad 3 lata. Poznaj historię blogerki, która opowiada jak można zaoszczędzić tyle pieniędzy

2. Kupno domu, na który Cię nie stać

Niskie stopy procentowe sprawiają, ze banki chętniej udzielają kredytów hipotecznych. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup nieruchomości, zastanów się poważnie i podlicz dokładnie, ile będzie Cię to kosztować przez najbliższe 20 lub 30 lat. Znów dobrym sposobem jest ustalenie procentowej części swoich dochodów, którą maksymalnie jesteś w stanie przeznaczyć każdego miesiąca na ratę kredytu.

Pamiętaj, że rynek nieruchomości rządzi się swoimi prawami. Może zdarzyć się tak, że ceny poszczególnych domów czy mieszkań są bardzo zawyżone i nieadekwatne do ich rzeczywistej wartości. A to może doprowadzić do bańki spekulacyjnej na rynku nieruchomości np. takiej z jaką mieliśmy do czynienia w 2007 r. w Stanach Zjednoczonych.

3. Nie spłacanie długów na karcie kredytowej w terminie

Karta kredytowa może być zwodnicza. Trzeba z niej korzystać mądrze, jeśli nie chcesz narobić sobie niepotrzebnych długów. Pamiętaj, żeby płacić nią bezgotówkowo i co miesiąc spłacać całe saldo zadłużenia, które pojawi się na wyciągu. Dlaczego? Bo jeśli o tym zapomnisz, to automatycznie zaciągasz kredyt, a jego oprocentowanie idzie w górę. Każdy bank ma oddzielnie ustalone stawki oprocentowania, ale w przypadku kart kredytowych może ono wynosić nawet 10%. Nie zapomnij też o ubezpieczeniu karty kredytowej na wypadek jej zgubienia lub kradzieży.

Zobacz także: Karta kredytowa – jak działa i jak z niej sprytnie korzystać

4. Drogie studia na prywatnej uczelni

To kolejna ważna decyzja, która muszą podjąć młodzi ludzie. Czy wybrać studia na prestiżowej, prywatnej uczelni, za które płaci się nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych w skali roku, czy może jednak skorzystać z ofert państwowych szkół wyższych?

Przede wszystkim nie można kierować się tylko ceną. Szczególnie jeśli samodzielnie musisz opłacić swoje studia i zapewnić sobie utrzymanie. Państwowe szkoły wyższe mają również ciekawa ofertę edukacyjną. Co ważniejsze, w dzisiejszych czasach uwagę pracodawców możesz przyciągnąć głównie umiejętnościami, które posiadasz, a nie samym dyplomem konkretnej uczelni.

5. Poręczanie innej osobie kredytu lub pożyczki

Nie bez powody banki wymagają, aby dłużnik miał także poręczyciela. Zanim zdecydujesz się podżyrować kredyt swojemu znajomemu, poważnie się zastanów, czy to dobry krok. Szczególnie jeśli chodzi o pożyczkę na dużą kwotę. Lepiej odmówić i spać spokojnie, niż później spłacać nie swoje długi.

6. Nie odkładasz na emeryturę

Prędzej czy później należy pomyśleć o tym, jak będzie wyglądać nasza emerytura. Możesz założyć, że wypłaci Ci ją państwo. Jednak już teraz musisz zadbać, żeby składki emerytalne były odpowiednio wysokie. Dlatego lepiej unikać tzw. śmieciowych umów. Możesz także rozważyć inny sposób oszczędzania pieniędzy, specjalnie z myślą o emeryturze. Przykładowo ciekawym rozwiązaniem jest założenie konta IKE lub IKZE.

7. Przestajesz spłacać swoje długi

Jeśli już zaciągnąłeś kilka pożyczek albo kredyt, to najgorszą rzeczą jaką mógłbyś zrobić, jest zaprzestanie spłacania rat. Zobowiązań należy dotrzymywać. Przede wszystkim leży to w Twoim interesie. Bez tego nie tylko jeszcze bardziej zwiększysz swój dług, ale też stracisz wiarygodność kredytową. Wtedy szansa na dostanie pożyczki w innym banku wielokrotnie zmaleje. Dlatego lepiej zacisnąć pasa, niż potem żałować, że dodatkowe koszty związane z obsługą Twojego długu rosną w szalonym tempie.

8. Nie płacisz należnych podatków

Słyszałeś, że urząd skarbowy nie odpuści nawet jednej złotówki? Jeśli nie, to teraz już wiesz, że lepiej z nim nie zadzierać. Jeśli więc masz kilka źródeł dochodów o różnych stawkach opodatkowania, to lepiej skorzystać z pomocy profesjonalisty, który dokładnie obliczy podatek należny fiskusowi, niż potem spłacać zaległości podatkowe. Zwróć też na to szczególną uwagę gdy prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą.