Neuralink to firma, która pracuje nad połączeniem ludzkiego mózgu z komputerem. Jej szefem jest znany miliarder Elon Musk. W jaki sposób ma być możliwe to połączenie, jakie technologie zostaną zastosowane?

Neuralink funkcjonuje od 2016 roku. Firma, której szefem i współwłaścicielem jest znany miliarder Elon Musk, pracuje nad technologią, która umożliwi łączenie ludzkich mózgów z komputerami. A także nad technologią, która pomoże wrócić do niemal pełnej sprawności ludziom po udarach mózgu.

Inspiracją dla Muska jest urządzenie Neural Lace, pojawiające się w książkach szkockiego pisarza S-F Iaina M. Banksa z serii „The Culture”. Ma one w dalekiej przyszłości pomóc ludziom konkurować ze sztuczną inteligencją.

Czip w mózgu pozwoli nam konkurować z maszynami

Koncept Neural Lace polega na tym, że do mózgu wszczepiane są mikro-przekaźniki, pozwalające mu łączyć się z komputerem. W ten sposób człowiek będzie mógł osiągnąć efekty synergii z korzystania z oprogramowania wyposażonego w sztuczną inteligencję.

 

 

Elon Musk obawia się sztucznej inteligencji. Uważa, że człowiek będzie musiał, prędzej czy później, połączyć się z maszynami i sztuczną inteligencją, jeśli będzie chciał przetrwać. Zapytany kiedyś, czemu założył Neuralink, odpowiedział, że po to, by ludzkość przetrwała.

Musk wskazuje, że proces łączenia człowieka z maszyną już się rozpoczął.

Przedłużeniem niemal każdego człowieka jest dziś smartfon i komputer PC. Wiem, że trudno w to uwierzyć, ale każdy z nas ma dzięki dostępowi do tych urządzeń i do Internetu większe możliwości na pozyskanie wiedzy, niż 30 lat temu miał prezydent USA – powiedział niedawno Musk podczas Beneficial Artificial Intelligence Conference.

Neuralink – naładujemy się wiedzą, jak Neo z Matrixa

Jak ma działać Neural Lace? Jest to ultra-cienki przekaźnik, który będzie wszczepiany do mózgu przy pomocy równie cienkiej igły. Będzie nie tylko umożliwiał połączenie z komputerem czy sztuczną inteligencją, ale też ma być w stanie naprawiać uszkodzenia mózgu.

 

 

W dalekiej przyszłości Neural Lace ma umożliwić nawet ładowanie informacji czy umiejętności bezpośrednio do mózgu. Przypomina się tutaj scena z Matrixa, w której Neo uczył się w błyskawiczny sposób sztuk walki czy pilotowania helikoptera – ściągając informacje na ten temat prosto z bazy danych.

Łączenie mózgów z komputerami to droga do Osobliwości

Według futurysty Raya Kurzweila, już w 2020 roku pojawią się komputery, które będą potrafiły symulować pracę ludzkiego mózgu. Do roku 2030 ma być możliwe stworzenie sztucznego mózgu, który ma być nawet wyposażony w inteligencję emocjonalną. Po 2030 roku komputery mają stać się potężniejsze od ludzkiego mózgu, co stanie się niebezpieczne dla ludzi.

Według Kurzweila, już około roku 2045 może się pojawić Osobliwość (Singularity). Będzie to moment, w którym postęp technologiczny – na skutek rozwoju nanotechnologii, sztucznej inteligencji i robotyki – stanie się tak błyskawiczny, że niemożliwe będzie… wyobrażanie sobie przyszłości. Niektórzy futurolodzy uważają, że wtedy nastąpi niezwykle szybki wzrost gospodarczy, sięgający 250% w skali roku. Inni mają obawy, że zacznie się proces przejmowania władzy nad światem przez maszyny wyposażone w sztuczną inteligencję.

To tyle, jeśli chodzi o przyszłość. Teraz Neuralink wciąż jest na etapie budowy zespołu. Na głównej stronie internetowej firma Elona Muska zamieszcza ogłoszenia o pracę dla specjalistów z różnych dziedzin. Może je warto obserwować, jeśli jest się zdolnym inżynierem, i spróbować uczestnictwa w tym fascynującym projekcie?

Zobacz także: Największa na świecie farma wiatrowa ruszyła u wybrzeża Anglii