W ubiegłym roku w 6 krajach członkowskich Unii Europejskiej (Austria, Belgia, Holandia, Irlandia, Niemcy i Wielka Brytania) przybyło około 100 tys. pracowników  z Polski. – Za granicę wyjeżdżają głównie młodzi ludzie – mówi Adam Powiertowski, prezes zarządu Euro-Tax.pl.

W 2017 roku Polacy pracujący w krajach Unii Europejskiej (UE) zarabiali średnio 7 705 zł – najwięcej od momentu przystąpienia Polski do wspólnoty. To kwota o blisko 10% wyższa, niż rok wcześniej – wynika z raportu przygotowanego przez grupę Euro-Tax.pl, lidera polskiego rynku zwrotu podatku za pracę za granicą. Tymczasem w Polsce średnie wynagrodzenie w ubiegłym roku wyniosło 4 272 zł (wzrost o 5,5%).

100 tys. Polaków wyjechało z kraju

Rośnie też liczba Polaków, którzy decydują się na wyjazd z kraju. W ubiegłym roku w 6 krajach członkowskich UE (Austria, Belgia, Holandia, Irlandia, Niemcy i Wielka Brytania) przybyło około 100 tys. pracowników  z Polski. Zwróćmy uwagę, że ta liczba nie obejmuje wszystkich krajów wspólnoty.

– Emigracja znowu przyspiesza. Za granicę wyjeżdżają głównie młodzi ludzie, do 25 roku życia. Oni doskonale znają języki i wyjazdy są dla nich codziennością – twierdzi  Adam Powiertowski, szef Euro-Tax.pl.

Dane wykorzystane w raporcie Euro-Tax.pl pochodzą m.in. z zeznań podatkowych klientów. Firma od 2006 roku odzyskała dla 200 tys. osób ponad 500 mln zł podatków.

Coraz wyższe zarobki za granicą

We wspomnianych 6 krajach członkowskich Polacy zarobili łącznie 72 mld zł, podczas gdy w całej Europie ich dochody wyniosły 136,5 mld zł. To o 14,2% więcej, niż w 2016 r. W ciągu 14 lat w strukturach UE nasi rodacy zarobili łącznie blisko 1 384 mld zł.

emigracja znowu przyspiesza

W ubiegłym roku zdecydowanie najwięcej zarobiliśmy w Niemczech – ponad 32,6 mld zł, czyli o niespełna 1% więcej niż w 2016 r. Co ciekawe, pomimo widma brexitu – łączny dochód Polaków w Wielkiej Brytanii wyniósł w 2017 r. 24,2 mld zł i był aż o 27% wyższy niż rok wcześniej. W Irlandii zarobiliśmy 5,2mld zł, w Holandii 4,6 mld zł, a w Austrii i Belgii nieco ponad 2 mld zł.

Opieka w domu, praca przy produkcji, logistyka i spedycja

– Polacy pozostają cenionymi pracownikami w Europie Zachodniej. Większość ofert pracy nadal skierowana jest do pracowników niższego szczebla, gdzie doświadczenie i kwalifikacje nie są niezbędnym kryterium. Najpopularniejsze branże wśród ofert pracy to opieka i pomoc w domu, praca przy produkcji oraz logistyka i spedycja.Choć w większości badanych krajów zarobki wyrażone w złotych spadły, liczba emigrantów zarobkowych w tych 6 krajach wzrosła w ubiegłym roku o ponad 100 tys. – komentuje Powiertowski.

W zeszłym roku spośród krajów Unii Europejskiej nadal najwięcej polskich emigrantów zarobkowych przebywało w Wielkiej Brytanii (788 tys.), Niemczech (687 tys.), Holandii (116 tys.) oraz w Irlandii (112 tys.). Wielkość polskiej emigracji w Belgii i Austrii to odpowiednio 54 tys. i 39 tys. We wszystkich badanych krajach były to liczby wyższe, niż w 2016 r. – łącznie we wspomnianych 6 państwach liczba polskich emigrantów wzrosła w 2017 roku o 6,5% do 1 796 tys.

Zobacz także: Czym się tak naprawdę zajmują i ile zarabiają analitycy Big Data. Kulisy tego zawodu

Źródło: konferencja prasowa, materiały prasowe.