Na Zachodzie ubezpieczyciele zaczęli doceniać ludzi prowadzących zdrowy tryb życia. Ci, którzy uprawiają sport i prawidłowo się odżywiają, mogą liczyć na spore zniżki przy zawieraniu polis. Niestety, polscy ubezpieczyciele nie udzielają zniżek za zdrowy tryb życia.

Moda na zdrowy tryb życia rozkwita. Mnożą się biegi uliczne i zawody w kolarstwie górskim, bo rośnie liczba osób uprawiających sport. Diety wegetariańskie i bezglutenowe są coraz powszechniej stosowane, a widać to po liczbie restauracji wegańskich.

Jednocześnie pojawia się nowy trend w ubezpieczeniach. Ten, kto posiada wysoką „świadomość zdrowotną” – czyli unika używek, uprawia sport i zdrowo się odżywia – może liczyć na poważne zniki w ubezpieczeniu na życie.

Styl życia się liczy

Firmy ubezpieczeniowe kalkulują ryzyko związane z ubezpieczaniem danej osoby. To dlatego młodzi kierowcy, poniżej 26 roku życia, zazwyczaj płacą wyższe składki OC (bo powodują więcej wypadków, jeżdżąc brawurowo), a ci którzy nie mieli do tej pory żadnego wypadku mogą liczyć na spore zniżki.

W ubezpieczeniach na życie zaczyna być ważny nie tylko wiek, ale i styl życia. Mnożą się towarzystwa ubezpieczeniowe i firmy pośredniczące w sprzedaży polis, które umożliwiają osobom prowadzącym zdrowy tryb życia na ubezpieczanie się taniej.

Jakie masz Health I.Q.?

Ten trend jest widoczny szczególnie w USA. Jedną z takich firm pośredniczących w sprzedaży ubezpieczeń dla osób prowadzących zdrowy tryb życia jest Health I.Q.

Chętny musi uzupełnić ankietę o sobie, a potem przejść test wiedzy. Jeśli zaznaczy, że jest biegaczem, będzie musiał odpowiedzieć na szereg pytań związanych z tym sportem. Podobnie będzie z tymi, którzy zdradzą, że chodzą na siłownię, pływają, uprawiają kolarstwo, jogę itd. W ten sposób firma sprawdza, czy klient nie oszukuje i czy warto dalej się nim zajmować.

ubezpieczenie zdrowy tryb życia

Po zaliczeniu testu trzeba podać swojego maila i numer telefonu. Pośrednik kontaktuje się z klientem i następuje wybór polisy. Firma Health I.Q. umożliwia zawarcie ubezpieczenia na życie na 10-30 lat osobom powyżej 21 roku życia. Niestety – trzeba posiadać obywatelstwo amerykańskie.

Założycielem firmy Health I.Q. jest Munjal Shah, który w 2010 roku sprzedał firmie Google serwis Like.com za 100 mln USD. Podczas biegania rekreacyjnego poczuł bóle w klatce piersiowej. Postanowił zmienić tryb życia: zaczął się zdrowo odżywiać, schudł, zaczął biegać maratony. O nim i jego firmie można przeczytać więcej w artykule opublikowanym na portalu CNBC.

ubezpieczenie zdrowy tryb życia

W Polsce dostaniesz od ubezpieczyciela zniżkę… na siłownię

Na polskim rynku ubezpieczeniowym też powoli widać pierwsze oznaki tego trendu. Już kilka lat temu niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe dawały osobie ubezpieczonej dodatkowe świadczenie po szkodzie, jeśli udowodniła ona, że przed wypadkiem (zdarzeniem, które zaszkodziło zdrowiu) aktywnie dbała o siebie.

Potem pojawiły się ze strony ubezpieczycieli zachęty do prowadzenia zdrowego stylu życia. Niektórzy oferowali bezpłatne badania w ramach polisy (Z Miłości do Zdrowia PZU). Inni proponowali ubezpieczonym zakup karnetu do siłowni w obniżonej cenie (Aviva).

Niestety, polscy ubezpieczyciele nie udzielają zniżek za zdrowy tryb życia. Oczywiście, osoba otyła czy paląca papierosy musi się liczyć ze zwyżką składki przy zawieraniu ubezpieczenia na życie, podobnie jak pasjonat sportów ekstremalnych.Na razie krajowi ubezpieczyciele skupiają się na promowaniu, ale nie na nagradzaniu, zdrowego stylu życia. Kilka firm sponsoruje biegi długodystansowe (PZU, InterRisk).

Wprowadzenie na polski polis na życie nagradzających zdrowy tryb życia byłoby chyba niezłym pomysłem. W ostatnich latach grupa ludzi regularnie biegających i startujących w zawodach długodystansowych wzrosła znacząco. Przykład? W Maratonie Warszawskim w 2005 roku startowało 1,7 tys. osób, w 2013 roku aż 8,5 tys. (rekord), a w ubiegłym blisko 5,5 tys. Rynek jest, warto by ubezpieczyciele zaczęli nagradzać ludzi dbających o zdrowie.

Zobacz także: Polska firma Pure Biologics rozwija terapię filtrowania krwi z patologicznych cząsteczek