W przyszłym roku Jack Ma przestanie być przewodniczącym rady dyrektorów Alibaby. Jego następcą zostanie obecny prezes firmy Daniel Zhang.

Jack Ma jest założycielem platformy do e-handlu Alibaba, która obsługuje większą liczbę klientów niż eBay i Amazon łącznie. To drugi najbogatszy człowiek w Chinach i jeden z najbogatszych ludzi na świecie. Wartość jego majątku szacuje się na ponad 39 mld dol. W tym roku skończył 54 lata.

Jako przyczynę odejścia z firmy, którą założył w 1999 roku podał chęć „spróbowania nowych rzeczy”. Ma planuje skupić się na filantropi i „spełnianiu nowych marzeń”.

Jack Ma – przewodnik i tłumacz za darmo

W wieku 14 lat Ma Yun zaczął się uczyć języka angielskiego. Był przewodnikiem i tłumaczem w jednym z największych hoteli w Hangzhou. Robił to całkowicie za darmo, dojeżdżając na miejsce kilkanaście kilometrów rowerem niezależnie od pogody.

Jack Ma – praca za 15 dol. miesięcznie

Po skończeniu studiów zaczął pracę na tym sam samym uniwersytecie jako wykładowca języka angielskiego. Bardzo polubił swoją pracę, mimo wyjątkowo niskiej płacy (15 dol. miesięcznie), ale nigdy nie porzucił marzenia o własnej działalności. Wykorzystał rosnący chiński boom eksportowy i założył firmę językową, która ułatwiła kontakty między przedsiębiorcami z Chin i Zachodu. W tym samym czasie próbował bezskutecznie zdawać dziesięciokrotnie na studia na Uniwersytecie Harvarda.

Jack Ma – światowy potentat e-commerce

Kiedy w 1999 roku zapowiadał, że zakładana przez niego platforma do e-handlu będzie konkurować z Amazonem, uważano go za szaleńca.

Zobacz także: Jack Ma – najlepsze cytaty twórcy serwisu Alibaba