Przedstawiamy 6 aplikacji, dzięki którym sprawdzisz, czy Twój usługodawca faktycznie zapewnia Ci taką szybkość Internetu, na jaką masz podpisaną umowę.

W obecnych czasach, w dobie smartphonów, trudno sobie wyobrazić korzystanie z telefonów bez dostępu do sieci. A wymagania klientów są coraz wyższe. Liczy się więc także szybkość Internetu.

Branża telekomunikacyjna i telefonii komórkowej prześciga się w ofertach z nielimitowanymi rozmowami i szybkim Internetem. Czasami jednak zapewnienia usługodawców o szybkości działania naszego Internetu nijak mają się do rzeczywistości. Dlatego teraz sam możesz sprawdzić, czy wszystkie warunki Twojej umowy są faktycznie spełnione.

Oto 6 aplikacji na telefon i komputer, które sprawdzą, jak szybki jest Twój Internet.

1. SpeedTest

Na tej stronie internetowej, możesz sprawdzić szybkość Internetu na Twoim domowym komputerze lub laptopie. Jest także możliwość pobrania aplikacji mobilnej na telefon.

SpeedTest trwa 2-3 minuty i sprawdza szybkość pobierania i przesyłania treści. Wynik jest podany w Mbps (megabity na sekundę), czyli określa tzw. przepustowość łącza internetowego. Strona jest dostępna w języku polskim.

2. Fast.com

Z Fast.com wystarczy kilkadziesiąt sekund, żebyś dowiedział się, jaka jest szybkość Twojego Internetu. Narzędzie działa na komputerach stacjonarnych i laptopach. Jest dostępne w języku polskim.

 

szybkość Internetu
Źródło: Fast.com

3. Internet Health Test

Internet Health Test działa podobnie jak wcześniej wspomniane dwa narzędzia. Wystarczy wejść na ich stronę i kliknąć przycisk start. Wtedy szybkość naszego Internetu zostanie zmierzona w pięciu krokach. Test obejmuje m.in. szybkość pobierania danych i ich przesyłania. Na samym końcu wyliczona jest średnia szybkość naszego połączenia internetowego.

szybkość Internetu
Źródło: Internethealthtest

4. Speed Check & WiFi Finder 

Kolejna aplikacja, która pozwoli Ci wykonać test na szybkość Twojego Internetu. Wystarczy wejść na ich stronę internetową. Z SpeedCheck możesz korzystać na komputerach stacjonarnych i laptopach.

Ponadto na stronie znajdziesz obszerny przewodnik opisujący najczęściej występujące problemy z połączeniem sieciowym. Przykładowo za wolne działanie Internetu może odpowiadać wirus na Twoim telefonie.

5. SpeedSmart Speed Test

To narzędzie możesz zainstalować na przeglądarce swojego komputera lub laptopa, a także w telefonie i tablecie. SpeedSmart używa języka HTML 5. Dlatego do jego działania nie trzeba dodatkowo instalować żadnych dodatkowych narzędzi takich jak Adobe Flash Player czy oprogramowania Java.

aplikacje internet
Źródło: SpeedSmart

Po zainstalowaniu SpeedSmart, aplikacja będzie cały czas śledzić lokalizację Twojego telefonu lub komputera i jednocześnie mierzyć szybkość Internetu. Później możesz sprawdzić dokładną analizę szybkości Internetu podczas poszczególnych czynności np. ściągania nowych aplikacji lub programów.

6. Network Analyzer Pro

Ostatnią pozycję na naszej liście zajmuje aplikacja mobilna Network Analyzer Pro. Narzędzie służy do sprawdzenia szybkości połączenia sieciowego przez wifi i Twojego własnego Internetu w telefonie. Ponadto aplikacja skanuje także sieć VPNs i LAN.

aplikacje internet
Źródło: Network Analyzer App

Macie już odpowiednie narzędzia więc teraz bez problemu możecie sprawdzić jak działa Wasz Internet. Do dzieła!

Zobacz także: 10 jottabajtów, czyli 10 i 24 zera bajtów – tyle miejsca na serwerach zajmuje Internet