Wrzesień tuż, tuż… A to oznacza powrót do szkolnych murów i ławek. Dla niektórych to istny koszmar, który już teraz im się śni po nocach. Dlatego przygotowaliśmy 10 life hacków, które niejednemu uczniowi ułatwią powrót do szkoły. Oto one.

1. Organizacja to podstawa – używaj kalendarza lub notatnika

Czas to pieniądz. Dlatego zrób wszystko, żeby go nie marnować. Jednym ze sposobów jest prowadzenie kalendarza lub notatnika. Zaplanuj swój dzień i zrób listę czynności, które masz do wykonania. Później odhaczaj na niej każdą kolejną załatwioną sprawę. Dzięki temu uporządkujesz swoje myśli i poczujesz satysfakcję z tego jak dużo udało Ci się zrobić.

10-life-hackow

Forma kalendarza lub notatnika jest dowolna. Możesz korzystać z aplikacji w telefonie, wybrać wersję papierową lub zrobić swój własny kalendarz.

2. Zapisz na kartce swoje cele, żeby znaleźć w sobie motywację do nauki

Podstawowym problemem, z którym zmagają się uczniowie, jest brak motywacji do nauki. Bez tego trudno odnieść sukces i przynieść do domu na koniec roku szkolnego świadectwo z czerwonym paskiem. Albo jak kto woli przynajmniej przejść do następnej klasy.

Dlatego postaraj się zapisać swoje cele na kartce papieru i postaw je w widocznym miejscu w pokoju. Za każdym razem gdy stracisz chęć do nauki, spójrz na swoje cele, które przypomną Ci dlaczego właściwie zależy Ci na dobrych wynikach.

3. Odnów używane podręczniki

Dużo uczniów odkupuje podręczniki od swoich starszych kolegów. Niestety czasami są one tak zniszczone, że odbiera nam to chęć do nauki. Dlatego możesz sam postarać się je odnowić. Damy Ci kilka wskazówek.

Pierwsza to zakupienie ładnych okładek lub ozdobnego papieru do obłożenia używanych podręczników. Jeśli w książce znajdują się niepotrzebne zakreślenia, możesz je usunąć za pomocą soku z cytryny. Natomiast do usunięcia niesfornych naklejek wystarczy użyć pary wodnej unoszącej się z wnętrza czajnika podczas gotowania wody na herbatę. Wtedy z pewnością chętniej zajrzysz do środka książki, a nie tylko obejrzysz jej okładkę.

4. Rób notatki podczas lekcji

Jeśli nie chcesz narobić sobie zaległości w szkole, to rób notatki podczas lekcji. Pomoże Ci to nie tylko uporządkować nowe informacje, ale także zwiększy szybkość ich zapamiętywania.

Co więcej, badania udowadniają, że nasz mózg zapamiętuje więcej informacji, gdy sporządzamy notatki ręczne, a nie na klawiaturze komputera. Do takich wniosków doszli między innymi dwaj profesorowie z Norwegii,Audrey van der Meer i Ruud van der Weel. Dlatego długopis i kartkę papieru traktuj jak swoich sprzymierzeńców.

Zobacz także: Badania potwierdzają, że lepiej uczyć się z książek niż z laptopa czy tabletu

5. Stosuj zakreślacze, karteczki samoprzylepne i twórz mapy myśli

To kolejna rzecz, która ułatwi i przyśpieszy Twoją naukę. Podczas czytania, używaj kolorowych zakreślaczy i karteczek samoprzylepnych. W ten sposób zaznaczaj najważniejsze informacje w tekście, których musisz się nauczyć.

10-life-hackow

Jeśli chcesz dodatkowo utrwalić nowe informacje w swojej pamięci, to dobrym sposobem jest stworzenie mapy myśli. Jest to nic innego jak kolejny sposób robienia notatek, ale o wiele bardziej kreatywniejszy niż ten tradycyjny. Na kartce papieru zapisujesz krótko sformułowane hasła i tworzysz proste rysunki. W ten sposób zapamiętujesz najważniejsze informacje, które pobudza Twój mózg do pracy na zasadzie skojarzeń. Najlepiej jeśli hasła i rysunki są ze sobą w pewien sposób powiązane.

6. Używaj Google Scholar

Jeśli podczas nauki korzystasz z Internetu, to do wyszukiwania informacji, wykorzystuj Google Scholar. Tam znajdziesz prace i publikacje naukowe. Dzięki temu unikniesz niesprawdzonych źródeł informacji i niepotrzebnego spamu w postaci reklam lub forów internetowych.

7. Włącz tryb samolotowy w telefonie

Coraz więcej z nas ma problem z oderwaniem się od telefonu. Dlatego, żeby nie rozpraszały Cię żadne nowe powiadomienia na ekranie Twojego smartphona, to włącz tryb samolotowy. Wtedy z pewnością będzie Ci łatwiej skupić się tylko na nauce.

10-life-hackow

8. Rób przerwy w nauce

Dużo osób zapomina o tym, że podczas nauki trzeba robić przerwy. Nie bez powodu w szkole godzina lekcyjna trwa 45 minut. Robiąc przerwy, zwiększysz swoja efektywność pracy. Dobrym rozwiązaniem będzie ustawienie minutnika w telefonie lub zakup tradycyjnego budzika. W ten sposób nie będziesz zaprzątać sobie głowy ciągłym sprawdzaniem czasu swojej pracy.

9. Plączą Ci się słuchawki w plecaku? Użyj spinacza

Trudno Ci się obyć bez słuchawek, ale masz zawsze problem z ich rozplątywaniem? Dobrym sposobem jest ich obwiązanie wokół jakiegoś przedmiotu np. piórnika lub użycie spinacza.

10. Nieprzyjemne zapachy w tornistrze zneutralizuje torebka zielonej herbaty

Pakujesz do tornistra drugie śniadanie albo buty po lekcji w-fu, a później czujesz nieprzyjemny zapach? Spokojnie. Jest dobry sposób, żeby skutecznie zneutralizować niemiłą woń. Wystarczy użyć torebek zielonej herbaty i włożyć je do wnętrza swojej szkolnej torby.

Jak Wam się podobają nasze sposoby na udany powrót do szkoły? Ostrzegamy tylko, że dla tych, którzy naprawdę nienawidzą szkoły, mogą się one nie sprawdzić 😉 Piszcie też w komentarz o swoich sprawdzonych trikach, ułatwiających życie w szkolnych murach.

Zobacz także: Nauka angielskiego online za darmo. 7 kanałów na YouTube dla początkujących i zaawansowanych