Zaraz po ukończeniu studiów, amerykanka Bola Sokunbi postawiła sobie wyzwanie: zaoszczędzić tak dużo jak się tylko da. Efekt? 100 tys. USD w trzy i pół roku przy zarobkach 54 tys. USD rocznie.

Bola Sokunbi pracowała jako konsultant w firmie informatycznej w Nowym Jorku. Swój cel zrealizowała w latach 2004-2008. Jej roczne zarobki wynosiły 54 tys. USD, a faktycznie po odprowadzeniu podatku – 40 tys. USD. Z tego co roku odkładała połowę. Część jej oszczędności pochodziła też z dodatkowej pracy. Już po trzech i pół roku na swoim koncie oszczędnościowym zobaczyła kwotę 100 tys. USD. Wzorem do naśladowania dla Boli była jej mama, która poświęciła się wychowaniu czwórce dzieci, a później założyła swoją fundację.

Sokunbi wychowywała się w Austrii i Nigerii. Natomiast studia wyższe ukończyła w USA. W 2015 roku zrezygnowała z pracy na pełen etat i poświęciła się prowadzeniu własnego bloga Clever Girl Finance. Jego czytelnikami są w większości kobiety w wieku od 21 do 38 lat, które chcą zbudować swoją poduszkę finansową i zadbać o przyszłą emeryturę.

Jak tej młodej kobiecie udało się zgromadzić tyle oszczędności? Poniżej znajdziesz 4 najważniejsze wskazówki.

Zobacz także: 28 – letni bloger Money Wizard chwali się, że zgromadził 240 000 USD. Podaje 4 zasady mądrego gospodarowania pieniędzmi

1. Stwórz sobie sprzyjające warunki, czyli najpierw spłać długi

Młoda Afroamerykanka na samym początku wpisu na swoim blogu zaznaczyła, że miała sprzyjające warunki do oszczędzania. Przede wszystkim nie musiała spłacać żadnych długów. Studia w całości sfinansowała jej mama. Ponadto jej pierwsza pensja, jak na warunki amerykańskie, była całkiem wysoka. W pracy w przeciągu 3 lat dostała także podwyżkę i kilka razy premie pieniężne.

Oszczędzanie Sokunbi polegało głównie na samym odkładaniu pieniędzy, a nie na ich inwestowaniu.

2. Kluczem do sukcesu są dobra motywacja i samokształcenie

Tak twierdzi Sokunbi, która codziennie przychodziła wcześniej do pracy, żeby w spokoju poczytać blogi finansowe. Jeden z jej ulubionych to Mr. Money Mustache, który zachęca do oszczędzania na swoją wcześniejszą emeryturę. Sokunbi szczególnie poleca też książkę Davida Bacha „Smart Women Finish Rich”. Uważa, że ta książka całkowicie zmieniła jej podejście do oszczędzania.

zaoszczędzić

3. Tnij koszty i planuj budżet

To jedna z najważniejszych zasad, których trzymała się Sokunbi. Najpierw opłacała wszystkie rachunki i ratę kredytu hipotecznego. Później z tego, co jej zostało, połowę od razu odkładała na konto oszczędnościowe. A reszta pieniędzy musiała starczyć jej na miesięczne utrzymanie.

Dlatego Sokunbi zaczęła ciąć koszty. Kupowała tylko niezbędne rzeczy. Nie traciła ani centa na jakiekolwiek gadżety, ekstrawaganckie ciuchy czy drogie kosmetyki. Na jej korzyść działała też bliska odległość do pracy (oszczędność benzyny) i wyżywienie w pracy zapewnione przez pracodawcę.

4. Inwestuj, żeby zarobić

Tego nauczyła się Sokunbi gdy podjęła się dodatkowej pracy w weekendy. Zaczęła dorabiać jako fotograf na ślubach i weselach. Na początku nie było łatwo. Najpierw robiła zdjęcia za darmo, żeby stworzyć swoje portfolio. Później pierwsze zarobione pieniądze od razu zainwestowała w profesjonalny sprzęt – ok. 15 tys. USD. Jednak wkrótce zwróciło jej się to z nawiązką. W jeden weekend mogła zarobić nawet 5 tys. USD.

zaoszczędzić

Sokunbi zastosowała tę samą zasadę w przypadku prowadzenia bloga. Po pewnym czasie zdecydowała, że zatrudni dwóch pracowników. Dzięki temu zwiększyła jakość i szybkość obsługi klienta. Inwestycja znów się opłaciła. Prowadzenie bloga po roku zwiększyło przychody Sokunbi o 25 tys. USD.

Jest jeszcze jeden pozytywny aspekt dodatkowej pracy. Sokunbi, ze względu na liczne obowiązki, po prostu nie miała czasu wydawać swoich oszczędności.

Sokunbi cały czas oszczędza tyle pieniędzy, ile się da. Razem z mężem chcą jak najlepiej zadbać o swoją przyszłą emeryturę. Sokunbi zależy też na opłaceniu w przyszłości studiów jej dwójki dzieci. Dokładnie tak samo jak zrobiła jej mama. Dlatego ty też postaraj się stworzyć własny plan oszczędzania tak aby zabezpieczyć i powiększyć swoje finanse w przyszłości.

Zobacz także: Marcin Iwiński z CD Projekt ma już prawie 2,5 mld zł. Pod względem bogactwa wyprzedził Leszka Czarneckiego, właściciela Getin Banku

Własny plan oszczędzania

Eksperci wskazują, że oszczędzanie nie musi kojarzyć się z wielkimi wyrzeczeniami. Najważniejsza jest systematyczność. Na początek trzeba określić cel, na jaki oszczędzamy i horyzont czasowy, jaki możemy na to przeznaczyć. Jednym z rozwiązań może być inwestowanie poprzez fundusz inwestycyjny.

Zakładając oszczędzanie w krótszym czasie, klienci najczęściej wybierają fundusze gotówkowe i pieniężne, które pozwalają zyskać więcej niż lokaty bankowe przy stosunkowo niskim ryzyku. W tym przypadku można zacząć oszczędzanie od małej kwoty. W odróżnieniu od lokaty, gdzie wcześniejsza wypłata powoduje utratę odsetek, pieniądze w funduszu wraz z wypracowanym zyskiem, pomniejszonym o podatek, są dostępne w każdej chwili. Odpowiedni fundusz można wybrać w zależności od akceptowalnego ryzyka i oczekiwanej stopy zwrotu – mówi Łukasz Tymoszuk, manager ds. kluczowych klientów w Union Investment TFI.

Konta IKE lub IKZE bez podatków

Ponadto, jeśli masz już zebrane doświadczenie na rynku kapitałowym, to możesz zdecydować się na oszczędzanie długoterminowe np. poprzez fundusze akcyjne. Warto też rozważyć założenie konta IKE lub IKZE, które sprawią, że nie będziesz musiał płacić podatku od zysków kapitałowych.

Zakładając dłuższy czas na inwestycję klienci decydują na się bardziej agresywne rozwiązanie, jak np. fundusze akcyjne lub produkty IKE/IKZE, które dają dodatkowe korzyści podatkowe, np. brak podatku od zysku, możliwość odliczania wpłat od dochodu. Coraz popularniejsze wśród klientów stają się również Pracownicze Plany Emerytalne – mówi Łukasz Tymoszuk.

Na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę?

– Wpływ na wybór odpowiedniego funduszu lub formy oszczędzania ma wiele czynników, m.in. profil ryzyka klienta, oczekiwana stopa zwrotu i horyzont inwestycyjny. Poszukując właściwej dla siebie formy gromadzenia kapitału warto szukać firmy o ugruntowanej pozycji na rynku, która cieszy się zaufaniem klientów. Dzięki temu możemy mieć pewność, że nasze środki będą zarządzane efektywnie i skutecznie – dodaje Łukasz Tymoszuk z Union Investment TFI.