Kadłub, silnik i podwozie pochodzi z Leoparda 2A7 produkowanego przez niemieckie KMW. Do tego wieża Leclerc dostarczona przez francuskiego Nextera. Wymaga ona obsługi ze strony tylko 2 osób i jest lżejsza od tej z Leoparda. Oto Europejski Czołg Podstawowy.

 

 

 


„Europejski Czołg Podstawowy” (European Main Battle Tank – EMBT) został zaprezentowany w czerwcu 2018. Za projektem stoi Francuski Nexter i niemiecki KMW, które utworzyły spółkę KNDS w grudniu 2015 r. Efekt współpracy ostatnich dwóch lat jest połączeniem mocnych stron obecnie używanych czołgów niemieckich i francuskich.

Kadłub, silnik i podwozie (które może unieść do 68 ton) pochodzi z Leoparda 2A7 produkowanego przez niemieckie KMW. Na tej podstawie zamontowano wieżę Leclerc dostarczonym przez francuskiego Nextera. Wymaga ona obsługi ze strony tylko 2 osób i jest lżejsza od tej z Leoparda. Dzięki temu EMBT ma zapas modernizacyjny szacowany na 6 ton, umożliwiający zamontowanie dodatkowego wyposażenia w przyszłości.

EMBT jest odpowiedzią krótkoterminową na zapotrzebowanie na nowoczesne czołgów podstawowe. Włochy, które borykają się z trudnościami w utrzymaniu swoich czołgów C-1 Ariete, wyraziły wstępne zainteresowanie tą konstrukcją.

Europejski Czołg Podstawowy koniecznością

Komisja Europejska zwróciła niedawno uwagę, że w UE istnieje 17 różnych typów czołgów. Tymczasem w USA użytkowany jest tylko jeden – słynny Abrams. Do tego zarówno Paryż, jak i Berlin mają na horyzoncie perspektywę potrzeby wprowadzenia następcy dla swoich czołgów. 50-letni okres eksploatacji niemieckiego Leoparda 2, który wszedł do służby w 1979 r. dobiegnie końca w 2030 r. Leclerc nie jest dużo młodszy – w armii francuskiej służy od 1992 r.

Koszty nowych technologii militarnych są astronomiczne, co skłania państwa wspólnego rozwijania broni. Obecnie znajduje to pomoc ze strony Unii Europejskiej, która oferuje instrumenty współpracy instytucjonalnej oraz wsparcia finansowego.

Europejski Czołg Podstawowy MGCS w 2035 r.

Prace rozwojowe prowadzono już na początku obecnej dekady jednak uległy one zacieśnieniu i przyspieszeniu po rosyjskiej agresji na Ukrainę w 2014 r. Tak narodziła się idea zwana „Podstawowy system walki na lądzie” (Main Ground Combat System – MGCS ). Prace mają się rozpocząć w połowie 2019 r., prowadząc do przedstawienia przez oba kraje potrzeb operacyjnych w 2024 r. a do użytku ma wstępnie wejść około 2035 r. KNDS nie jest zainteresowane rozwojem tej konstrukcji tylko przez wzgląd na rynki francuski i niemiecki. W ciągu najbliższych 2-3 dekad popyt na nowe czołgi na kontynencie europejskim może wynieść nawet 5 tys. sztuk, za które kupujący zapłacą około 75 mld euro.