Już nie Jack Ma, ale Mukesh Ambani jest najbogatszym człowiekiem w Azji. Majątek Hindusa szacuje się na 44 miliardy USD. Nie dziwi więc fakt, że Ambani kupuje swojej żonie na urodziny luksusowe odrzutowce.

W piątek Bloomberg poinformował, że najbogatszym człowiekiem w Azji jest teraz Mukesh Ambani. Swoją fortunę zyskał dzięki spółce Reliance Industries Ltd., którą odziedziczył po ojcu. Na początku biznes prowadził razem z bratem, ale teraz to sam Mukesh rozdaje karty.

Zobacz także: Kim jest Jack Ma, twórca serwisu Alibaba, niepozorny Chińczyk, którego nie chcieli przyjąć nawet do KFC

Rodzinna firma Reliance Industries Ltd.

Historia rodzinnej firmy zaczyna się od ojca Mukesha Ambaniego, Dhirubhai Ambani. Dhirubhai najpierw handlował przyprawami. Później zainteresował się przemysłem włókienniczym i założył spółkę Reliance Industries Ltd.

Jednak biznes na szeroką skalę rozkręcił jego syn Mukesh Ambani. W rodzinnej spółce zaczął pracować w wieku dwudziestu lat. W latach 90-tych firma Ambaniego wkroczyła w nowe obszary działalności. Żyłą złota okazały się branże energetyczna i paliwowa, które dzisiaj w Indiach są już zdominowane przez Reliance Industries Ltd. Kolejną dobrą decyzją jaką podjął Mukesh Ambani było wprowadzenie rodzinnej firmy na rynek telekomunikacyjny.

Tradycję rodzinnego biznesu kontynuują dzieci Mukesha Ambaniego. Starsza dwójka, bliźniaki Isha i Akash, są związani z firmą na stałe. Zajmują w niej wysokie stanowiska menadżerskie. Natomiast najmłodszy Anant aktywnie pomaga ojcu prowadzić kluczowe dla spółki projekty biznesowe. Reliance Industries Ltd. jest warta ponad 100 mld USD.

Mukesh Ambani – konflikt z bratem

Dhirubhai Ambani nie pozostawił po sobie żadnego testamentu. Dlatego po jego śmierci firmą zaczęli zarządzać wspólnie dwaj bracia, Mukesh i Anil. Ten pierwszy skupił się na branży energetycznej i paliwowej. Natomiast Anil przejął część firmy odpowiedzialną za branżę telekomunikacyjną – spółkę Reliance Communications Ltd.


 


Szybko okazało się, że Mukesh jest lepszym biznesmenem niż jego brat. Anil wkrótce po śmierci ojca popadł w długi. Potem wykończyła go duża konkurencja istniejąca w branży telekomunikacyjnej.

Wkrótce Mukesh popadł w konflikt ze swoim bratem. Poróżniły ich odmienne wizje prowadzenia biznesu. Anil stał się kulą u nogi, która hamowała rozwój rodzinnej spółki. Ostatecznie Mukesh zgodził się przejąć Reliance Communications Ltd.. Wykupił jej akcje i wyprowadził spółkę z długów.

 27 – piętrowy dom i luksusowe prezenty

61-letni miliarder mieszka w Bombaju w 27-piętrowym domu zwanym Antilia. Inspiracją dla firmy projektowej była architektura wiszących ogrodów Semiramidy. To jeden z najdroższych budynków na świecie wart 1 mld USD.

Na dachu luksusowego apartamentowca znajduje się lądowisko dla śmigłowców, a w środku – gabinet odnowy biologicznej i sześciopiętrowy parking. Ambani do obsługi budynku zatrudnia sześćset osób.

 

 

 

 

Bogaty Hindus chętnie też wydaje pieniądze na drogie prezenty. Swojej żonie na 44-te urodziny kupił ekskluzywny odrzutowiec, wart 60 mln USD. Na jego pokładzie można korzystać z kilku pomieszczeń m.in. z oddzielnego biura, sypialni, baru i dużej łazienki.

Mukesh Ambani – fan Bollywood i krykieta

Ambani jest wierny hinduskim korzeniom. Uwielbia indyjskie jedzenie. Jego ulubione miejsce na mapie Mombaju to Mysore Cafe, popularna restauracja założona w 1930 r. Kocha też kino Bollywood. Podobno ogląda co najmniej trzy filmy tygodniowo. Jest także wielkim fanem krykieta.

Zobacz także: Marcin Iwiński z CD Projekt ma już prawie 2,5 mld zł. Pod względem bogactwa wyprzedził Leszka Czarneckiego, właściciela Getin Banku