Jeśli nazwy APS czy Ctrl+Sky jeszcze nic wam nie mówią, to poczekajcie chwilę. Polscy inżynierowie Radosław Piesiewicz i Maciej Klemm stworzyli system wykrywania i neutralizacji dronów, który może podbić świat.

Alarmy w związku z aktywnością dronów podnoszono już kilka razy. A to krążyły nad elektrownią jądrową we Francji, a to nad Białym Domem. Nic dziwnego, że służby bezpieczeństwa i agencje ochrony z utęsknieniem wypatrują skutecznego systemu obrony przed latającymi machinami.

Być może pomocną dłoń podają im właśnie dwaj polscy inżynierowie: dr Maciej Klemm i dr Radosław Piesiewicz. Stworzyli oni system wykrywania i neutralizacji dronów Ctrl+Sky, który jest bardzo uniwersalny i zbiera świetne recenzje (m.in. od czeskiej policji). Ich firma APS zdobywa już pierwsze intratne kontrakty.Kim są Radosław Piesiewicz i Maciej Klemm? Poznali się na Politechnice Gdańskiej. Bardzo szybko się zaprzyjaźnili. Wiedzieli, że kiedyś będą chcieli założyć firmę. Początkowo skupili się jednak na nauce.

Kim jest Maciej Klemm współwłaściciel APS

Maciej Klemm pochodzi z Kwidzyna. Jako nastolatek uprawiał piłkę ręczną, ze sporymi sukcesami (z drużyną MMTS Kwidzyn awansował do ekstraklasy). Po zdobyciu tytułu magistra na wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej przeniósł się do Zurychu (Szwajcaria). Tam obronił doktorat na jednej z najlepszych uczelni technicznych na świecie – ETH Zurich.

Radosław Piesiewicz i Maciej Klemm
Maciej Klemm

Potem Klemm pracował naukowo na University of Bristol. Na wyspach odniósł spory sukces, otrzymał nagrodę rządu brytyjskiego za wynalezienie radaru mikrofalowego. Złoty medal wręczał mu sam premier Tony Blair.

W 2012 roku Klemm powrócił do Polski, by spróbować zrealizować plany biznesowe. Tak jak to sobie obiecali z Radosławem Piesiewiczem, zaczęli próbować swoich sił w biznesie. Najpierw powstała spółka Si-Research produkująca elementy do radarów. To z niej wyewoluowała firma APS.

Kim jest Radosław Piesiewicz współwłaściciel APS

Dr Piesiewicz, tak jak Klemm, jest absolwentem Wydziału Elektroniki, Komunikacji i Informatyki na Politechnice Gdańskiej. Doktorat w dziedzinie telekomunikacji zdobył na Politechnice w Brunszwiku (Niemcy).

Radosław Piesiewicz

Zanim wszedł w spółkę z Klemmem pracował m.in. w Instytucie Fraunhofera w Niemczech oraz prywatnym instytucie Create-Net we Włoszech. W 2009 roku przeprowadził się do Wrocławia, gdzie zarządzał dużymi projektami z zakresu innowacji, piastując stanowisko Dyrektora Centrum Badań i Rozwoju Technologii ICT we Wrocławskim Centrum EIT+. Przez kilka lat był także ekspertem firmy INNOMI pomagającej w aplikowaniu o środki finansowe Unii Europejskiej.

Jaki jest prywatnie, czym się interesuje? Niestety nawet konto dr Piesiewicza na LinkedIn niewiele o nim mówi. Zdaje się, że jego jedynym przedmiotem zainteresowania jest technologia i biznes.

Zobacz także: Kim jest Rafał Modrzewski, polski inżynier, współzałożyciel jednej z najdynamiczniej rozwijających się firm z sektora kosmicznego

 

 

 

 

Firma APS otrzymała 2 mln zł na rozwój od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Obecnie zatrudnia ponad 30 osób. Ma filię w USA. Realizuje pierwsze kontrakty, m.in. w Polsce i Estonii. Klemm i Piesiewicz w wywiadach prasowych nie ukrywają, że myślą o debiucie na GPW oraz o zaatakowaniu rynków azjatyckich.