Dotychczas głównie sprzedają się pojedyncze sztuki opon. Sklep internetowy Oponum chce zwiększać sprzedaż par i kompletów.

W Polsce handel używanymi oponami nie jest niczym nowym. Można je kupić na giełdach części motoryzacyjnych, w niektórych warsztatach samochodowych albo bezpośrednio od innych kierowców, którzy ogłaszają się w internecie.

Skala zjawiska nie jest znana. W naszym kraju sprzedaje się ok. 11-12 mln nowych opon. Rynek opon używanych nie jest monitorowany, choć szacunki mogą wskazywać, iż stanowi on kilka proc. sprzedaży nowych. Handel ten nie jest uporządkowany, a jakość oferowanych opon – różna.

Tę nisze postanowiła wykorzystać polska Grupa Recykl, która zajmuje się recyklingiem – wiosną otworzyła sklep z używanymi oponami Oponum.com.pl. Celem firmy jest uporządkowanie rynku i wprowadzenie na nim standardów jakościowych, które pomogą budować zaufanie wśród klientów.
Sklep internetowy Oponum

Jedna na 500 opon trafia do sprzedaży

Model biznesowy przedsięwzięcia polega na selekcjonowaniu, sprawdzaniu, odświeżaniu i sprzedaży używanych opon w sklepie internetowym. Każda opona przechodzi szczegółowy proces kontroli jakości (m.in. kontroli bieżnika, ścian bocznych i badania ciśnieniowego, które wykonywane jest w celu wykrycia ewentualnych perforacji bieżnika lub ścianek opony), następnie mycia oraz impregnacji powierzchni za pomocą profesjonalnych środków do ochrony gumy.

Dodatkowo, każda opona po obróbce przeprowadzonej przez klasyfikatorów, jest fotografowana w specjalnie zaprojektowanym lightroomie, by uwiarygodnić oferowany produkt zgodnie z zasadą „otrzymujesz to co widzisz”.

Sklep internetowy Oponum

Oponum jest jedynym projektem na polskim rynku o takim profilu działania.

– Dzięki temu klienci mają pewność, że opona jest bezpieczna i gotowa do użycia – mówi Przemysław Zaprzalski, dyrektor ds. rozwoju technologii w Grupie Recykl.

Selekcję przechodzi ok. 1 proc. wszystkich opon, które trafia do giełdowej Grupy Recykl, z czego do dalszej odsprzedaży w sklepie i innych kanałach dystrybucyjnych trafia około 20% z nich. Dostęp spółki do podaży opon wynika z jej pozycji rynkowej. Jest to największa w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej firma zajmująca się przetwarzaniem zużytych opon. Spółka produkuje z nich m.in. granulaty gumowe, paliwa alternatywne, czy odzyskuje kord stalowy. Większość surowca pochodzi z rynku krajowego, a część firma przywozi z rynku niemieckiego i litewskiego.

Już 3 tys. opon w sprzedaży

Dostawa kurierem jest bezpłatna, a klienci mają możliwość zwrotu przesyłki w ciągu 14 dni. Opony są transportowane w poręcznym kartonowym opakowaniu.

Serwis wystartował wiosną, już po letnim sezonie wymian, sprzedając pierwsze pilotażowe partie opon. Sklep internetowy Oponum przygotowuje się do ożywionego ruchu na jesieni, mając dzisiaj ok. 3 tys. szt. na stanach magazynowych.

– Pierwsze miesiące traktujemy jako dobry start życia projektu. Chcemy dotrzeć do jak największej grupy klientów oraz sukcesywnie budować zaufanie, tak by w przyszłości mieć jak najwięcej powracających osób i firm – mówi Maciej Jasiewicz, wiceprezes zarządu Grupy Recykl.

Celem jest sprzedaż na poziomie 10 tys. sztuk rocznie.

Sklep internetowy Oponum – chętni głównie na pojedyncze sztuki

Jakie opony się sprzedają? Dotychczas głównie pojedyncze sztuki, rzadziej pary i komplety. Intencją firmy jest zmiana takich proporcji, by zakupy interwencyjne (1 szt.) stanowiły w przyszłości uzupełnienie oferty. Najczęściej klienci kupują opony o bieżniku 5,5 mm, ale sprzedają się też te o bieżnikach 6-7 mm.

Sklep internetowy Oponum

– Zainteresowanie ofertą Oponum wykazują zarówno warsztaty samochodowe, jak i klienci indywidualni. Otrzymujemy coraz więcej propozycji współpracy od hurtowych dostawców opon używanych, którzy nie posiadają mechanizmów klasyfikacji i sprzedaży opon. Sklep ułatwia odnalezienie par i kompletów opon, a to jest bardzo konkurencyjna wobec rynku pierwotnego i opon nowych – twierdzi Przemysław Zaprzalski.

Obecnie sklep internetowy Oponum pracuje nad wprowadzeniem zmian na stronie w celu bardziej dedykowanego modelu wyszukiwania (m.in. intuicyjne wyświetlanie według par, kompletów i pojedynczych sztuk) oraz tworzy system promocji połączony z systemami rekomendacji. Firma planuje także wzrost zatrudnienia osób zaangażowanych w projekcie.

Kolejne cele – place regionalne, Białoruś i Ukraina

Firma myśli też o dalszym rozwoju. Ma propozycje ze strony importerów opon używanych z propozycjami ulokowania ich oferty w sklepie Oponum. Importerzy obsługują swoje rynki lokalne. Posiadają kanały pozyskiwania opon, ale brak im mechanizmów sprzedaży o zasięgu ogólnopolskim, co już oferuje Grupa Recykl. Dzięki temu Oponum może prowadzić procesy konsolidacyjne rynku opon używanych.

Sklep internetowy Oponum

– Kolejnym krokiem rozwojowym może być stworzenie regionalnych placów magazynowych, co jest możliwe w 2019 r. Przyglądamy się też rynkom wschodnim – tu być może aktywnie zaczniemy działać po 2020 r. Niska skala sprzedaży światowych koncernów połączona z atrakcyjnością cenową projektów typu Oponum może spotkać się z zainteresowaniem mieszkańców Białorusi, bądź Ukrainy – mówi Maciej Jasiewicz.

Zobacz także: Triggo to polski skuter i samochód w jednym. Prototyp pojawi się na drogach jeszcze w tym roku