Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda pracują nad przywróceniem do życia mamuta włochatego. Wszystko po to, żeby chronić inne gatunki zwierząt przed wyginięciem. Przewidują zakończenie projektu już za dwa lata.

Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda chcą przywrócić do życia dawno wymarłego mamuta. Badania mają zakończyć się wciągu najbliższych dwóch lat. Jak to możliwe? Wszystko dzięki nowej, bardzo precyzyjnej technice badań zwanej CRISPR/Cas9. Pozwala ona modyfikować genom każdego istniejącego gatunku, bez uszkodzenia innych genów.

Prof. George Church i jego zespół wykorzystują do badań DNA mamuta (dokładnie mamuta włochatego), które przetrwało w arktycznej zmarzlinie. Na jego podstawie szukają genów, które są odpowiedzialne za podstawowe różnice gatunkowe między słoniami i mamutami takie jak kudłata sierść czy wielkie uszy.

Mamuty w Europie wymarły ok. 13 tysięcy lat temu

Badacze chcą umieścić odseparowane geny mamuta w zarodku słonia. Wierzą, że w ten sposób uda im się stworzyć hybrydę mamuta i współczesnego słonia. Natomiast w długiej perspektywie głównym celem jest stworzenie zarodka mamuta bez naruszenia systemu rozrodczego słonia.

– Naszym celem jest stworzenie zarodka hybrydy mamuta i słonia. Właściwie, będzie to bardziej słoń z charakterystycznymi cechami wyglądu mamuta – powiedział The Telegraph, prof. George Church.

Mamut, którego znamy ze sztuki naskalnej

Badania są prowadzone na DNA mamuta włochatego. To najczęściej przedstawiany gatunek na malowidłach naskalnych i współczesnych bajkach.

Mamuty włochate charakteryzowały się bardzo gęstą sierścią. Występowały na terenie Europy, Azji, i Ameryki Północnej. Osiągały rozmiary lekko przewyższające współczesnego słonia indyjskiego, który jest ich najbliższym żyjącym krewniakiem.

W Europie wymarły ok. 13 tysięcy lat temu, na Syberii prawdopodobnie ok. 10 tysięcy lat temu, a w Ameryce Północnej nie wcześniej niż 10,5 tysiąca lat temu.

Głębsze dno

Jak powiedział prof. George Church w szerszej perspektywie powyższy projekt ma dwa główne cele.

Po pierwsze, można go potraktować jako alternatywną przyszłość dla słoni indyjskich. Jeśli w tym przypadku wykorzystanie techniki CRISPR/Cas9 zakończy się sukcesem, to później będzie można ją wykorzystać na szeroką skalę do ochrony innych gatunków zwierząt, zagrożonych wyginięciem.

Zobacz także: Sparaliżowane małpy mogą znów chodzić dzięki specjalnemu implantowi w mózgu

Natomiast o wiele ciekawszy jest drugi argument. Jak twierdzi naukowiec mamuty pomogą nam walczyć z globalnym ociepleniem, bo ochronią tundrę przed wysokimi temperaturami.