20 czerwca 2018 roku Parlament Unii Europejskiej będzie głosował w sprawie wprowadzenia nowego prawa autorskiego. Zdaniem organizatorów akcji „Stop cenzurze internetu” zmiany zablokują swobodną wymianę treści w sieci.

Propozycja nowych przepisów – art. 13 projektu dyrektywy o prawie autorskim zakłada m.in. wdrażanie antypirackich filtrów oraz tzw. “podatek od linków”.

W pierwszym przypadku chodzi o automatyczne wyszukiwanie treści wrzucanych do internetu i ich ewentualne blokowanie. Ma to chronić zyski m.in. muzyków i filmowców tracących przez pirackie kopie.

„Podatek od linków” sprowadza się do tego, że wydawcy prasowi mogą zarabiać na udostępnianiu nawet krótkich fragmentów tekstów jak nagłówki, leady, a nawet tytuły. W tym wypadku chronieni będą wydawcy, którzy stracili przychody z reklam na rzecz Google’a czy Facebooka.

– To koniec internetu jaki znamy – twierdzą przeciwnicy nowych przepisów, którzy stoją za akcją „Stop cenzurze internetu” . I wskazują na potencjalne zagrożenia. Choćby to, że tworzenie memów może zostać potraktowane jako plagiat.

Art. 13 projektu dyrektywy o prawie autorskim. Konsekwencji dla internatów

  • Każdy komentarz będzie musiał przejść obowiązkową kontrolę przed jego publikacją. Treści kontrowersyjne lub potencjalnie groźne będą blokowane. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości serwisy będą wolały komentarz zablokować niż narażać się na konsekwencje prawne lub opłaty.

  • Znalezienie treści będzie utrudnione. Z powodu opłaty za linkowanie, wyszukiwarki i agregaty treści będą blokowały dostęp do wielu mniejszych serwisów.

  • Udostępnianie treści, dzielenie się linkami, tworzenie memów może zostać potraktowane jako plagiat.

Art. 13 projektu dyrektywy o prawie autorskim. Konsekwencji dla blogerów i youtuberów

  • Jeśli w zamieszczonej przeze Ciebie recenzji książki, filmu czy gry na Twoim blogu lub kanale YouTube, zamieścisz cytat np. z okładki książki naruszysz prawo autorskie, a antypirackie filtry usuną Twoją treść.

  • Tworzona przez Ciebie parodia, satyra, remiks, a nawet cover przestaną być dopuszczalne w sieci.

  • Ruch do twojego bloga lub kanału YouTube z Google i Facebooka może być mocno ograniczony.

Art. 13 projektu dyrektywy o prawie autorskim. Konsekwencji dla serwisów

  • Serwisy nie będą już traktowane jako pośrednicy w dostarczaniu treści. Każdy serwis będzie musiał stworzyć mechanizm wyszukiwania treści pirackich i potencjalnie kontrowersyjnych.

  • Właściciel serwisu będzie musiał wziąć odpowiedzialność za komentarze czytelników.

  • Właściciel będzie płacił tantiemy wydawcom za to, że do nich linkuje.

Głosowanie nad dyrektywą odbędzie się na posiedzeniu komisji prawnej Parlamentu Europejskiego 20 czerwca. Jeśli projekt zostanie przyjęty potrzebna będzie jeszcze zgoda wypracowana w negocjacjach z państwami członkowskimi Unii Europejskiej.