W Wielkiej Brytanii rozpowszechnia się nowa moda w etykiecie mailowej. Chodzi o stopki wiadomości, które informują, że nadawca nie oczekuje odpowiedzi poza godzinami pracy. Pojawiły się też aplikacje, które pozwalają zaprogramować wysłanie wiadomości na dowolną godzinę i dzień.

Właśnie zasiadasz do sobotniej kolacji z rodziną, kiedy z twojej kieszeni dochodzi znajomy dźwięk. Współpracownik właśnie wysłał ci poprawki do pilnego projektu. Co zrobisz? Odłożysz otworzenie maila na poniedziałek? Przejrzysz wiadomość i odpowiesz krótko, że dziękujesz i że odniesiesz się do uwag na początku tygodnia? Czy może uznasz, że skoro kolega pracuje w sobotę, to nie powinieneś hamować postępu przedsięwzięcia i zaplanujesz pracowity niedzielny poranek?

Coraz więcej osób popada w „nerwicę technologiczną”

Tak dylemat nie będzie obcy wszystkim osobom pracującym w elastycznych środowiskach (np. w wolnych zawodach, w przemysłach kreatywnych czy w nauce), czy też tym, którzy korespondują często z osobami znajdującymi się w innych strefach czasowych. Ciągły dostęp do Internetu i e-maila sprawia, że wiele osób czyta spływające wiadomości na bieżąco. Coraz częściej zatem otrzymujemy wiadomości związane z pracą także poza jej godzinami – wieczorem, w nocy, w weekend, w święta…

Coraz więcej osób popada w „nerwicę technologiczną”

Zobacz także: Pracownicy Google stworzyli darmową aplikację Grasshopper, która nauczy Cię programowania

Niestety, stworzona przez technologię możliwość pracy w dowolnym miejscu i czasie ma też swoje negatywne konsekwencje. Coraz więcej osób popada w „nerwicę technologiczną” – mają problem z odłączeniem się od Internetu i wydzieleniem czasu na odpoczynek. W związku z tym pojawił się dylemat – jak pogodzić interesy osób chcących (czy muszących) pracować w dni „wolne”, i tych, którym otrzymywane w te dni maile nie pozwalają się oderwać?

Aplikacje Gmail Boomerang oraz Mail Butler (OSX)

Naprzeciw tym potrzebom wychodzą nowe aplikacje, jak np. Gmail Boomerang oraz Mail Butler (OSX). Pozwalają one zaprogramować wysłanie wiadomości na dowolną godzinę i dzień tygodnia, Przykładowo, wysłanie wiadomości napisanej w sobotni wieczór możemy odłożyć na poniedziałkowy poranek. W ten sposób adresat będzie miał spokojną niedzielę, a my nie wyjdziemy na pracoholików.

Nowa moda w etykiecie mailowej

The Times (2.06.2018) donosi, że w Wielkiej Brytanii rozpowszechnia się też nowa moda w etykiecie mailowej. Chodzi o stopki wiadomości, które informują, że nadawca nie oczekuje odpowiedzi poza godzinami pracy. Przykładowo, profesor Mark Reed, socjolog z uniwersytetu w Newcastle i autor książki pt. “Produktywny badacz” (Productive researcher) zamieszcza w swoich wiadomościach następującą notkę: pracuję dwa wieczory w tygodniu, więc jeśli otrzymasz tę wiadomość poza godzinami pracy, proszę nie czuj się zobowiązany do natychmiastowej odpowiedzi.

Tyle grzeczni Brytyjczycy… A jaka jest przyszłość etykiety wysyłania maili wieczorową porą w Polsce?