Maye Musk musiała pracować jednocześnie w pięciu miejscach, aby wyżywić rodzinę. – Za pierwsze zarobione pieniądze kupiłam niedrogi dywan, żeby było na czym siedzieć, przecież nie mieliśmy nawet stołków. Drugą rzeczą, którą kupiliśmy, był komputer dla Elona. Siedział na podłodze przed komputerem – wspomina matka słynnego wizjonera.

Maye Musk ukończyła niedawno 70 lat. Jest modelką, dietetyczką, autorką książek dotyczących zdrowego odżywiania, matką trojga dzieci i babcią dziesięciorga wnucząt, a także aktywną użytkowniczką portali społecznościowych.

Maye Musk posiada oprócz Elona jeszcze dwoje dzieci

Jedno z dzieci tej niezwykłej kobiety osiągnęło sławę. Mowa o miliarderze Elonie Musku, założycielu spółek PayPal i SpaceX, szefie Tesla Motors, jednym z największych inwestorów na świecie, majątek którego szacuje się na 21 miliardów dolarów.

Maye przyłożyła rękę do powstania imperium biznesowego Elona Muska, chociaż zapewnia, że było inaczej:

„Nigdy nie pomagałam swoim dzieciom. Zbyt dużo pracowałam, a one były pozostawione same sobie”.

Maye Musk – matka Elona Muska ze swoimi dziećmi

Posiada oprócz Elona jeszcze dwoje dzieci: syn Kimbal jest właścicielem sieci restauracji The Kitchen, a córka Tosca jest reżyserką i producentką filmów i show telewizyjnych.

Maye Musk musiała pracować jednocześnie w pięciu miejscach

Maye została modelką, gdy ukończyła 15 lat, ale to tylko jeden z jej wielu zawodów. Musk chodziło o coś więcej niż dobry wygląd oraz to, aby dobrze wypaść przed kamerą. Chodziło nie tylko o ambicje, musiała po prostu utrzymać rodzinę.

Nie miałam pieniędzy i aby przeżyć trzeba było imać się różnych zajęć. Bieda to dobra motywacja” – mówi Maye.

Maye Musk – matka Elona Muska

Kiedy w 1989 roku Maye przeprowadziła się z dziećmi z RPA do Kanady, musiała pracować jednocześnie w pięciu miejscach, aby wyżywić rodzinę. Podjęła pracę na Uniwersytecie w Toronto, aby jej dzieci mogły uczyć się w szkole za darmo, prowadziła kursy modelingu i warsztaty dotyczące zdrowego jedzenia, pracowała jako dietetyczka.

Jej dzieci także nie siedziały bezczynnie: Tosca po szkole dorabiała w sklepie, a Elonowi Maye pomogła dostać się do Microsoftu, gdzie pracował mąż jej koleżanki.

Maye Musk – komputer dla Elona

W Toronto rodzina wynajmowała maleńkie mieszkanie. Jak wspomina Maye:

Za pierwsze zarobione pieniądze kupiłam niedrogi dywan, żeby było na czym siedzieć, przecież nie mieliśmy nawet stołków. Drugą rzeczą, którą kupiliśmy, był komputer dla Elona. Siedział na podłodze przed komputerem”.

Określenie „miliarder” nie bardzo podoba się matce Elona:

„Wolę gdy mówi się o nim „olśniewający Elon Musk”. On nie skupuje jachtów i wysp, on inwestuje w przyszłość.”

Maye wierzy, że jej syn nie pokazał jeszcze wszystkich swoich możliwości i w przyszłości sprawi, że loty na Marsa będą „szybsze i wygodniejsze”.

Maye Musk włożyła wszystkie swoje oszczędności w biznes dzieci

Maye Musk zawsze wspierała swoje dzieci – między innymi wtedy, kiedy Elon i Kimbal zakładali swoją pierwszą spółkę, którą nazwali Zip2. Towarzyszyła synom na wszystkich etapach rozwoju spółki, od opracowywania biznesplanu po rekrutację pracowników. A także włożyła wszystkie swoje oszczędności – 10 tysięcy dolarów – w biznes dzieci. Maye Musk nazwie to później „najlepszą inwestycją swojego życia”.

Maye Musk – matka Elona Muska

Pod koniec lat 90-tych Tosca, Elon i Kimbal pracowali we własnej spółce, lecz póki co nie mogli sobie pozwolić na kupno drogiego prezentu na 50-te urodziny matki. Rodzeństwo wyszło z tej sytuacji w oryginalny sposób:

„Podarowali mi domek dla dzieci i samochodzik wielkości pudełka od zapałek. I powiedzieli „pewnego razu podarujemy ci to wszystko, lecz tym razem wszystko będzie prawdziwe”.

Maye Musk – dzieci mogą obdarowywać ją luksusowymi prezentami

Dzieci Maye dotrzymały słowa, kiedy sprzedały swoją firmę spółce Compaq Computer za 300 milionów dolarów. Chociaż teraz dzieci mogą regularnie obdarowywać ją luksusowymi prezentami, Musk nie chce jeszcze przechodzić na emeryturę: pisze książki, występuje jako ekspert do spraw zdrowia i prawidłowego odżywiania, a w jej portfolio jest tyle sesji zdjęciowych, że wiele modelek może jej pozazdrościć. Ponadto, Maye jest aktywną użytkowniczką Internetu, jest obecna na Twitterze i wrzuca swoje zdjęcia na Instagram.

Godzę się z tym, ile mam lat. W tym wieku możesz zajmować się tym, czym chcesz, a nie tym, co powinnaś robić. Potrafisz mówić nie. Spędzam czas tak, jak mi się podoba: prowadzę wykłady dotyczące zdrowego trybu życia w szkole, w której uczą się moje wnuki. Obchodzę Boże Narodzenie. Cieszę się każdym dniem. To najszczęśliwszy okres mojego życia – mówi Musk w jednym z wywiadów i nie mamy powodów, żeby jej nie wierzyć.

Zobacz także: Najlepsze cytaty Elona Muska, założyciela spółki Tesla i SpaceX