Dzięki temu ogromnemu miotaczowi ognia przymocowanemu do ciągnika rolnicy ekologiczni mogą pozbyć się chwastów bez używania chemikaliów.
Rolnicy ekologiczni wracają do starożytnego narzędzia służącego do walki z chwastami – ognia. Proces ten, który nazywa się „plewieniem płomieniami” polega na zainstalowaniu miotacza ognia na przedzie ciągnika i powolnym przejeżdżaniu przez pole upraw. Wygląda widowiskowo, ale czy to działa?

Firma Flame Engineering, która specjalizuje się w produkcji i sprzedaży urządzeń do plewienia ogniem i twierdzi, że metoda ta jest naprawdę naukowa – polega na niszczeniu struktury komórkowej chwastów. Flame Engineering tłumaczy, że ogień niszczy strukturę komórkową w liściu dzięki czemu chwast przestaje kierować energię w kierunku wzrostu i zabija swój system korzeniowy. Plewienie ogniem w ciągu kilku dni niszczy korzenie nawet w dużych chwastach.

Zobacz także: W Polsce rozwija się smart rolnictwo. Powstała specjalna aplikacja dla rolników, która zmniejsza koszty upraw

To rozwiązanie pomaga rolnikom uprawiać ekologicznie na większą skalę. W USA farmerzy ekologiczni są zobowiązani w ramach procesu certyfikacji do nie stosowania syntetycznych herbicydów lub pestycydów.