Obrona przed dronami staje się coraz ważniejszym priorytetem dla sił zbrojnych na całym świecie. Powód? Rośnie ilość tanich i łatwych do sterowania dronów, co stwarza zagrożenie terrorystyczne.

Oto film instruktażowy Sił Powietrznych USA, w którym strzelec z pokładu helikoptera rozprawia się z dronem.
Drony to nie tylko zagrożenie terrorystyczne.
Kluczowe znaczenie z punktu widzenia bezpieczeństwa kraju ma także zabezpieczenie przestrzeni powietrznej przed małymi dronami szpiegowskimi, szczególnie w obszarach bliskich bazom wojskowym.

Obrona przed dronami wymaga wdrożenia działań na wielu płaszczyznach – od ich skutecznego namierzania po niszczenie. W filmie szkoleniowym biały dron kończy życie w morzu po tym jak strzelec SPowietrznych USA trafia go z karabinu maszynowego. Ćwiczenie wymaga umiejętności zarówno od pilota, jak i od uzbrojonego żołnierza. Inna metoda do walki z dronami, które ma w zanadrzu armia amerykańska, to użycie laserów.

Zobacz także: 8 ciekawych pomysłów jak wykorzystać drona

W USA obowiązują lokalne zasady i przepisy dotyczące latania dronami. W całym kraju znajdują się przestrzenie chronione przez wojsko, a latanie zbyt blisko takiego obszaru może spowodować, że twoja zabawka stanie się celem utalentowanego snajpera.