Naturalne kosmetyki i produkty wellness to dynamicznie rosnący rynek. Polscy producenci radzą sobie na nim świetnie! Oto innowacyjne polskie kosmetyki – nie wiedziałeś(aś), że ich potrzebujesz.

Rynek kosmetyków naturalnych i organicznych rośnie na świecie w ogromnym tempie 8%-10%. Prognozy pokazują, że wartość tego sektora może wzrastać w ciągu sześciu lat nawet dwukrotnie! Największą popularnością naturalne kosmetyki cieszą się wśród młodych konsumentów i konsumentek od 15 do 25 lat. Polskie firmy pełną parą weszły na ten nowy rynek, a ich produkty wzbudzają ogromny entuzjazm klientów i klientek – niedawne targi naturalnych kosmetyków EkoCuda w warszawskim domu Jabłkowskich odwiedziły prawdziwe tłumy.

Naturalne kosmetyki – bez szkodliwych substancji

Oferowano wiele produktów opartych na tradycyjnych polskich składnikach: mydła z orkiszem, ogórkiem czy marchwią, hydrolaty (spreje nawilżające) z makiem, lawendą, rozmarynem czy różą, rumiankowe i nagietkowe kule do kąpieli, kremy odmładzające na bazie miodu, peelingi z konopi, olejki z orzechów oraz pestek malin i śliwek…

O ile w ostatnich dekadach przemysł kosmetyczny pełnymi garściami czerpał z zdobyczy techniki i składników wytworzonych w laboratorium, obecnie coraz popularniejszy jest inny trend: produkty z „wegańskim certyfikatem”, z organicznymi, lokalnymi składnikami, a przede wszystkim bez szkodliwych, syntetycznych substancji.

Zdjęcie ze strony Facebook Ekocuda

Naturalne kosmetyki – kryształowy dezodorant

Modę na naturalne kosmetyki na pewno nasiliły doniesienia o niekorzystnym wpływie na zdrowie wielu składników wykorzystywanych w popularnych kosmetykach. Wiele mówi się o szkodliwości dezodorantów i antyperspirantów. Wiele z nich zawiera aluminium, parabeny i triclosan – miałyby one negatywnie wpływać na układ hormonalny, a nawet przyczyniać się do raka piersi i choroby Alzheimera! Choć badania szkodliwości tych składników nie są rozstrzygające, to wiele osób postanawia już teraz postawić na łagodniejsze produkty. Należą do nich antyperspiranty oparte o naturalny minerał pozyskiwany z kryształów – ałun. Tego srebrnego kamyka o działaniu ściągającym nie mogło zabraknąć w przybornikach kosmetycznych naszych dziadków – wykorzystywali go by naturalnie goić zacięcia przy goleniu. Dziś, w nowych aranżacjach zapachowych, jak te proponowane przez wegańską firmę LillaMai ałun triumfalnie wraca do naszych kosmetyczek.

Naturalne kosmetyki – polskie mydlarnie

Kolejną falę paniki konsumentów kosmetyków wywołały wieści o szkodliwym wpływie na zdrowie SLS i SLES – głównego składnika wielu produktów myjących, których używamy na co dzień – od mydła i szamponu zaczynając, a kończąc na produktach do mycia naczyń i podłóg. Alternatywę oferują polskie mydlarnie, które w ostatnich latach powstają jak grzyby po deszczu. Firmy takie jak Wytwórnia Mydła, Ministerstwo Dobrego Mydła czy Cztery Szpaki oferują oparte na naturalnych składnikach – mięta, melisa, dziegć, węgiel – mydła do ciała, ale też… do włosów i brody.

Mydło Waligóra marki Cztery Szpaki – materiał ze strony producenta

Naturalne kosmetyki i produkty do czyszczenia

Jeśli zaś chodzi o produkty do czyszczenia, trendy wyznacza firma Yolo, oferująca naturalne, pachnące i nowocześnie opakowane mydła w płynie, płyny do czyszczenia, mycia naczyń etc. Produkty tej firmy zawierają przynajmniej 92% składników pochodzenia naturalnego.

Materiały ze strony firmy Yolo

Nowością na rynku produktów do makijażu są kosmetyki mineralne, których składniki są w 100% naturalne. Przykładowo marka Annabelle Minerals oferuje podkłady, korektory, róże i cienie, które składają się w całości z raptem czterech naturalnych składników: tlenku cynku, dwutlenku tytanu, tlenku żelaza, ultramaryny i miki.

Materiały ze strony Annabelle Minerals

Naturalne kosmetyki – świece do masażu

Kolejnym oryginalnym produktem są świece, których rozgrzany wosk można wykorzystać… do masażu. Spokojnie, to świecie sojowe, które rozgrzewają się jedynie do przyjemnej dla ciała temperatury 40 stopni. Takie świece do masażu, na przykład polskiej marki 2senses, zawierają składniki pielęgnacyjne i olejki eteryczne, które doskonale odżywiają.

Zobacz także: OPTeam – informatyczna firma z Podkarpacia wchodzi do Niemiec

Wreszcie, ciekawym trendem jest wpływanie na zdrowie i wygląd ciała… od środka. To właśnie obiecują polskie herbatki ziołowe Essences, zawierające mieszkanki naturalnych składników jak owoce głogu, nasiona kopry włoskiego, kora cynamonu, świetlik, żeń-szeń syberyjski, miłorząb japoński. Herbatki, w zależności od składu mają działanie odprężające, kojące, bilansujące, pobudzające, wzmacniające…

Materiał ze strony firmy Essences

Wygląda na to, że składników potrzebnych, żeby wyglądać pięknie i czuć się zdrowo nie musimy szukać w ultra-nowoczesnych laboratoriach – często lepiej sięgnąć po sprawdzone polskie produkty, które od wieków wykorzystywano w naturalnej medycynie i kosmetyce.