Pracownicy Google zaprojektowali nową, darmową aplikację mobilną – Grasshopper. Dzięki niej możesz nauczyć się podstaw programowania, a konkretnie kodu JavaScript, który jest wykorzystywany przez ponad 70% programistów.

Główna idea korzystania z aplikacji Grasshopper jest taka sama jak w przypadku DuoLingo – popularnej aplikacji do nauki języków obcych. Wystarczy kilka minut dziennie na wykonanie jednego zadania, żeby stopniowo poprawić swoje ogólne umiejętności.

– Kodowanie staje się coraz istotniejszą umiejętnością i dlatego chcemy, żeby każdy mógł spróbować swoich sił w tej dziedzinie. Mimo tego, że na co dzień każdy jest bardzo zajęty – czytamy na stronie aplikacji.

Zobacz także: Programowanie jest jedną z najlepszych umiejętności na rynku pracy. Oto kilka darmowych kanałów na YouTube, które pomogą Ci nauczyć się kodu

Na sam początek nauka kodu JavaScript

Według twórców Grasshopper dla początkujących najłatwiej będzie nauczyć się kodu JavaScript.

Jak twierdzą pracownicy Google ten język programowania jest wykorzystywany w informatyce przez ponad 70% programistów.

– Widzimy, że Grasshopper może być dobrym początkiem wprowadzenia do nauki kodowania. 1/3 naszych użytkowników po raz pierwszy zetknęła się z programowaniem dzięki aplikacji Grasshopper – tłumaczy Laura Holmes.

Źródło: techcrunch.com

Animacje przydatne w nauce

Grasshopper używa animacji i pomysłowej grafiki, które mają przyciągać uwagę użytkowników i ułatwić im naukę. Podobnie jak inne aplikacje mobilne, Grasshopper nagradza swoich użytkowników za dobre wyniki i osiągnięcia. Za przejście do następnego poziomu, możesz otrzymać medal i różne, inne nagrody. Darmowa aplikacja jest dostępna w wersji na Android i iOS.

– Stworzyliśmy Grasshopper, żeby wprowadzić ludzi w świat kodowania, ale w łatwy i przyjemny sposób – czytamy dalej.

Podczas nauki, po kolei wykonujesz przygotowane zadania i rozwiązujesz quizy. Są one za każdym razem coraz trudniejsze, ale odpowiednio dopasowane do umiejętności użytkownika. Podczas wykonywania poszczególnego zadania użytkownik dostaje pomocne wskazówki, a po wykonaniu danego etapu zadania – informację zwrotną dotyczącą swoich wyników.

Aplikacja początkiem nowej kariery?

Twórcy Grasshopper uważają, żeich aplikacja to dobra okazja, żeby zacząć swoją przygodę z programowaniem. Jeśli złapiesz bakcyla to później możesz zapisać się na inne bardziej zaawansowane kursy.

– Wielu ludzi myśli, że programowanie nie jest dla nich albo nie mają okazji spróbować swoich sił i czasu, żeby rozważyć, czy to dobra ścieżka kariery. Dlatego chcemy im pomóc i zmienić ich podejście – dodaje Laura Holmes.

Grasshopper to produkt wewnętrznych inkubatorów Google

Aplikacja Grasshopper została opracowana w ramach specjalnego programu firmy Google – wewnętrznych inkubatorów. Są to poszczególny zespoły pracowników, które mogą wymyślić własny projekt, a później go wykonać w godzinach swojego czasu pracy.

Cały program Google uruchomiło 2 lata temu. Do tej pory powstało już 120 wewnętrznych inkubatorów.

Zobacz także: Crowdfunding udziałowy w Polsce. Od lipca limit dla zbiórek wzrośnie do ponad 4 mln zł. Planowane regulacje mogą jednak ograniczyć rozwój rynku