Dzięki MED Recorder, urządzeniu polskiego Infoscanu, każdy może przebadać się sam, czy nie dolega mu bezdech senny. Szacuje się, że tylko w naszym kraju cierpieć z tego powodu może nawet 1,5 mln osób.

Chrapanie to nie tylko zmora dla innych domowników. Jeśli towarzyszą mu takie objawy jak bóle głowy i problemy z koncentracją niewykluczone, że to oznaka poważnego zaburzeniaobturacyjnego bezdechu sennego. Schorzenie polega na spłyceniu lub wstrzymaniu oddechu podczas snu. To z kolei prowadzi do niedotlenienia i podwyższenia ciśnienia krwi. Finalnie może skończyć się chorobą wieńcową serca albo nadciśnieniem tętniczym.

Jak zdiagnozować bezdech senny?

Problem w tym, że bezdech senny niełatwo zdiagnozować podczas wizyty u lekarza. Specjalne badanie, tzw. polisomnografia kosztuje ok. 1000 zł, do tego raczej nie wykonamy go od ręki. Kolejna sprawa to konieczność nocowania w szpitalu.

Niszę tę postanowił wykorzystać Infoscan, pierwsza w Polsce firma świadcząca usługi diagnostyki bezdechu sennego w systemie telemedycznym. Stworzyła urządzenie MED Recorder, który przesyła informacje do Platformy Medium24 dostępnej z poziomu strony internetowej. Dzięki temu lekarz ma wgląd do badań pacjenta z dowolnego miejsca i o dowolnej porze. System przy użyciu zaawansowanych algorytmów wskazuje na konkretne zaburzenia i tworzy raport ułatwiający lekarzowi podjęcie decyzji o sposobie leczenia.

Jak zacząć korzystać z MED Recorder ?

Jak z tego skorzystać? Urządzenie zamawiasz na stronie internetowej. Koszt to 250 zł brutto razem z dostawą do domu. Wynik badania otrzymujesz po zwrocie urządzenia. Badanie przeprowadza się w nocy, w trakcie snu. Infoscan prowadzi centrum obsługi, które śledzi ułożenie urządzenia i może się z tobą skontaktować gdy coś jest nieprawidłowo podłączone.

 Infoscan rozwija współpracę z krajowymi ośrodkami naukowymi i popularyzuje tematykę bezdechu wśród różnych grup zawodowych, w szczególności wśród zawodowych kierowców oraz wojskowych.

– Stale współpracujemy z prawie 30 klinikami w Polsce oraz lekarzami, którzy już korzystają z pełnego pakietu korzyści, jakie oferuje telemedycyna. W swojej kilkuletniej historii firma przeprowadziła już ponad 1500 komercyjnych procedur diagnostyki bezdechu sennego – mówi Jacek Gnich, prezes Infoscanu.

Ostatnio firma współpracuje z Uniwersytetem Medycznym w Białymstoku w zakresie największego w historii Polski badania bezdechu sennego w ramach, którego ma być przebadanych 5 tys. osób.

Przygotowania do wejścia na rynek USA

Infoscan przygotowuje się do wejścia na rynek USA. W najbliższych tygodniach spodziewa się uzyskania certyfikacji Food&Drug Administration (FDA), umożliwiającej użytkowanie urządzenia MED Recorder w Stanach Zjednoczonych.

Obecnie rocznie na tamtym rynku przeprowadzanych jest 4 mln procedur diagnostyki bezdechu sennego. Docelowym największym odbiorcą usług polskiej firmy w USA mają być kliniki snu, które specjalizują się w diagnostyce i leczeniu bezdechu sennego. Obecnie Infoscan przeprowadza pilotaże urządzenia we współpracy z dwoma sieciami klinik snu w Stanach Zjednoczonych.

Testy MED Recordera we Francji

USA to nie jedyny kierunek rozwoju spółki. Infoscan zamierza do końca czerwca tego roku uruchomić testy urządzenia MED Recorder we Francji.

– Decyzją o rozpoczęciu przygotowań do badań bezdechu sennego francuskich pacjentów, podyktowana jest m.in. wprowadzeniem od tego roku refundacji usług telemedycznych na tamtejszym rynku – mówi Jacek Gnich.

Dodatkowo, 25 kwietnia spółka podpisała porozumienie o współpracy z partnerem z Singapuru w zakresie sprzedaży badań diagnostyki bezdechu sennego na rynkach Azji Południowo-Wschodniej za pomocą urządzenia MED Recorder. Współpraca z partnerem azjatyckim będzie dotyczyła szczególnie Singapuru, Malezji, Indonezji i Filipin.

Diagnostyki zaburzeń układu krążenia

Urządzenie MED Recorder to nie jedyny projekt telemedyczny, nad którym pracują specjaliści Infoscanu. W ramach spółki zależnej – cardio.link – opracowywany jest innowacyjny Holter EKG do domowej diagnostyki zaburzeń układu krążenia. Holter EKG jest badaniem czynności elektrycznej serca w długim okresie czasu, co najmniej 24 godzin. Badanie pozwala na diagnostykę zaburzeń rytmu serca, zmian niedokrwiennych oraz pauz w pracy serca.