Grupa Medinice podpisała właśnie wstępne porozumienie inwestycyjne z holenderską firmą CT Holding B.V., posiadającą prawa do kilku innowacyjnych narzędzi medycznych, w tym Suction Knife oraz SpaceMaker. Ich wynalazcą jest prof. Paul Gründeman – związany z Polską światowej sławy kardiochirurg doświadczalny. 

Gründeman to współwynalazca m.in. innowacyjnego stabilizatora tkanek Octopus do zabiegów „na bijącym sercu”, które w 1997 zostało zakupione przez światowego lidera rynku urządzeń medycznych – firmę Medtronic. Od tego czasu przeprowadzono ponad 1,8 mln zabiegów z użyciem Octopusa, które zapewniły obecnemu właścicielowi praw do urządzenia już ponad 1,8 mld USD przychodów.

Zawarta umowa między Medinice a CT Holding zakład a, że strona holenderska wniesie do nowo powstałej spółki celowej Space Medical Instruments (SMI) prawa do urządzeń Suction Knife i SpaceMaker, a jej rola będzie również istotna w procesie rozwoju produktów. Z kolei Medinice zajmie się całościowym procesem komercjalizacji i monetyzacji oraz dokapitalizuje spółkę. Medinice obejmie docelowo 40% udziałów w SMI, a pozostałe będzie posiadał holenderski partner Medinice.

– Podpisania finalnej umowy spodziewamy się do wakacji, jednak jest to uzależnione od kilku czynników. Dzięki niej będziemy już formalnie komercjalizować dwa innowacyjne narzędzia chirurgiczne, które mają potencjał istotnie ułatwić pracę personelowi medycznemu, jednocześnie zwiększając bezpieczeństwo pacjentów. Są to zatem produkty zbieżne z naszymi założeniami biznesowymi. Łącznie nasze portfolio obejmie już 13 produktów z zakresu diagnostyki, leczenia i rekonwalescencji oraz telemedycznego monitoringu chorych – podkreśla Sanjeev Choudhary, Prezes Zarządu Medinice SA.

– Wybraliśmy Medinice jako partnera dla naszych dwóch projektów, gdyż jesteśmy przekonani co do kompetencji zespołu tej firmy i jego zaangażowania w sprawny proces komercjalizacji. Dla mnie najważniejsze jest, aby nasze produkty jak najszybciej mogły ratować ludzkie życie w szpitalach na całym świecie, a to jest również warunkiem udanej monetyzacji – mówi prof. Paul Gründeman, autor patentów Suction Knife oraz SpaceMaker.

Nóż do precyzyjnego nacinania tkanek

SpaceMaker to wielofunkcyjne, nadmuchiwane urządzenie do zastosowania przy zabiegach małoinwazyjnych, które ma ułatwiać dostęp i manewrowanie instrumentami endoskopowymi dzięki wytworzonej przestrzeni pomiędzy narządami.

Suction Knife to nóż do precyzyjnego nacinania tkanek w minimalnym czasie bez ryzyka uszkodzenia okolicznych tkanek. Przykładowo, przy leczeniu arytmii serca należy dokonać otwarcia osierdzia, które zazwyczaj jest mocno owinięte wokół serca. Suction Knife dzięki specjalnej konstrukcji i zastosowanej technologii pozwoli chirurgowi na wykonanie perfekcyjnego nacięcia osierdzia i wprowadzenie urządzenia do wykonania zabiegów leczniczych lub diagnostycznych bez uszkodzenia okolicznych tkanek lub ściany serca i naczyń.

W przeciwieństwie do tradycyjnych noży chirurgicznych Suction Knife może być obsługiwany za pomocą jednej ręki i nie wymaga dodatkowych przyrządów, aby „przytrzymać” tkankę. Ponadto może dosięgnąć tkanki, która jest stosunkowo daleko od chirurgicznego nacięcia w ciele pacjenta i której nie można dosięgnąć za pomocą innych noży chirurgicznych. Pierwszym rynkiem docelowym tego urządzenia, podobnie jak w przypadku narzędzia SpaceMaker, jest rynek kardiochirurgicznego leczenia arytmii, przy czym urządzenie to może być potencjalnie stosowane również w innych obszarach.

Dopuszczenie obu urządzeń do sprzedaży planowane jest w roku 2020

W ramach dotychczasowego portfolio zespół Medinice skupiał się na trzech produktach. Właściwie gotowa do sprzedaży jest opatentowana innowacyjna elektronicznie sterowana opaska uciskowa PacePress, która może zwiększać komfort i bezpieczeństwo pacjentów np. po wszczepieniu rozrusznika serca. Poprzez właściwy ucisk ma zapobiegać powikłaniom krwotocznym po takim zabiegu. Dwa kolejne produkty są dużo bardziej zaawansowane technologicznie i służą do leczenia arytmii, a zainteresowanie nimi już wyraziły duże globalne koncerny medyczne.

Elektroda MiniMax służy do ablacji przezskórnej i jako pierwsza na świecie jednocześnie pełni funkcję diagnostyczną i leczniczą. Nie ma więc potrzeby używania dodatkowych elektrod i kilkukrotnego wprowadzania narzędzia do serca przez tętnicę udową. Ponieważ jednocześnie została wyeliminowana konieczność stosowania RTG (promieniowania rentgenowskiego), MiniMax ma nie tylko ułatwić przeprowadzanie zabiegów, ale również otworzy możliwość standardowego wdrożenia tej metody u chorych z ryzykiem onkologicznym i młodszych pacjentów oraz kobiet w ciąży.

Z kolei krioaplikator służy do małoinwazyjnej ablacji kardiochirurgicznej, która w pełni usuwa problem arytmii u pacjenta. Produkt ten ma być tańszy w użytkowaniu oraz pozwalać na szybsze przeprowadzenie zabiegu dzięki zastosowaniu temperatury poniżej -100 stopni Celsjusza. Założeniami obu produktów jest większa efektywność, lepsze bezpieczeństwo i większa łatwość stosowania niż w przypadku obecnie wykorzystywanych narzędzi.

Medinice to polska firma o globalnym zasięgu, będąca platformą dla rozwiązań stosowanych w kardiologii i kardiochirurgii. Powstała z inicjatywy dwóch doświadczonych naukowców i praktyków medycyny oraz doświadczonego menedżera. Zespół tworzą profesjonaliści z obszaru medycyny, badań klinicznych, prawa (w szczególności własności intelektualnej) oraz finansów. Pozwala to Medinice precyzyjnie określić potencjał projektu i ryzyka związane z jego realizacją. Spółka wspiera naukowców na wszystkich etapach komercjalizacji produktu – od momentu tworzenia prototypu przez proces certyfikacji aż do sprzedaży wyrobu na rynek.

Źródło: materiały prasowe.