Amerykański gigant oficjalnie poinformował, że budynki Apple w całości są zasilane przez czystą energię odnawialną. W praktyce dotyczy to wszystkich możliwych obiektów od pojedynczych sklepów, biur po centra zarządzania danymi na całym świecie.

Ochrona środowiska, w tym zwalczanie efektu cieplarnianego, to jedne z głównych celów, które w ostatnich latach chciał zrealizować Apple. Najważniejszym elementem przyjętej proekologicznej strategii było zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. Dlatego Apple zdecydował się na zasilanie swoich obiektów tylko czystą energią odnawialną.

– Jesteśmy zobowiązani do pozostawienia naszego świata w lepszym stanie niż go zastaliśmy na samym początku naszej działalności. Po latach ciężkiej pracy czujemy dumę, że udało nam się osiągnąć nasz cel – powiedział Tim Cook, prezes zarządu Apple.

Jeszcze w 2010 r. Apple zasilał swoje budynki odnawialną energią tylko w 16%. W 2015 r. spółka podniosła wynik do 93%, a w 2016 r. – do 96%. Natomiast w tym roku Apple oficjalnie ogłosił, że cała infrastruktura spółki korzysta w 100% z odnawialnej energii.

Amerykański gigant postawił na OZE w 2011 r.

Apple zdecydował się rozpocząć projekt w 2011 r. Chodziło głównie o zasilanie budynków firmy energią odnawialną pozyskiwaną z różnych źródeł np. energią słoneczną z paneli słonecznych czy energią wiatrową z farm wiatrowych.

Źródło: apple.com

W 2013 r. do realizacji projektu amerykański gigant zatrudnił Lisę Jackson, która wcześniej pracowała w Agencji Ochrony Środowiska. Objęła ona funkcję wiceprezesa ds. środowiska i była odpowiedzialna m.in. za poszukiwanie partnerów biznesowych chcących zainwestować w rozwój OZE.

Podczas realizacji przedsięwzięcia spółka brała pod uwagę poprawę życia lokalnych społeczności, większych prowincji czy całego poszczególnego kraju. Ponadto program obejmował budowę systemów magazynowania energii.

Pierwsze na celowniku były centra zrządzania danymi

Apple na samym początku chciał zasilać czystą energią odnawialną duże centra zarządzania danymi. Dlatego jako pierwsze z OZE korzystały takie narzędzia jak Siri, iCloud czy Apple Music. Od 2014 r. wszystkie centra do zasilania używały już w 100% tylko czystej energii odnawialnej.

Apple realizuje projekty na całym świecie

Cały program został zrealizowany w 43 krajach, w tym Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Chinach i Indiach. Obecnie Apple prowadzi 25 projektów dotyczących odnawialnych źródeł energii. Kolejnych 11 nowych jest w planach.

Jednym z projektów, które zrealizował amerykański gigant, jest budowa Apple Park z siedzibą w Cupertino. To jeden z największych budynków w północnej części Stanów Zjednoczonych, który może się pochwalić certyfikatem LEED (Leadership in Energy and Environmental Design). Otrzymuje się go za działania przyjazne dla środowiska, podejmowane w trakcie budowy i eksploatacji budynku. Apple Park w Cupertino korzysta z różnych źródeł energii odnawialnej. Jednym z nich jest pozyskiwanie energii słonecznej z paneli słonecznych zamontowanych na dachu budynku.

Źródło: apple.com

W Japonii Apple współpracuje z lokalną firmą Daini Denryoku. Udało im się zainstalować 300 paneli słonecznych, które generują 18 tys. megawatów czystej energii odnawialnej. To wystarczająca ilość do zasilania ok. 3 tys. japońskich domów.

Apple zrealizował także projekt pozyskiwania odnawialnej energii słonecznej i wiatrowej w 6 chińskich prowincjach. Głównym celem było zmniejszenie zanieczyszczeń produkowanych przez fabryki. Został nawet opracowany specjalny system montowania paneli słonecznych – nad powierzchnią ziemi. W ten sposób promienie słoneczne docierają do trawy, która jest pożywieniem lokalnych zwierząt farmerskich.

Źródło: apple.com

Zobacz także: Chiny w dwa miesiące zwiększyły produkcję energii słonecznej o 24 gigawaty i już zrealizowały plan do 2020 roku

Dostawcy Apple idą w jego ślady

Apple zachęca także inne firmy i swoich dostawców do korzystania z odnawialnych źródeł energii. Już 23 firmy współpracujące z amerykańską spółką oficjalnie zdecydowały się na korzystanie wyłącznie z OZE.

– Zamierzamy dalej przesuwać granice jeżeli chodzi o rodzaj materiału wykorzystywanego do budowy naszych produktów, jego recykling i współpracy z naszymi dostawcami tak, żeby rozwijać coraz bardziej odnawialne źródła energii bo wiemy, że od tego zależy nasza przyszłość – dodał Tim Cook.

Firma Apple obliczyła, że od 2011 r., czyli od momentu rozpoczęcia całego programu, udało jej się zredukować emisję CO2 o 54%. Spółka zamierza kontynuować program i zachęcać także nowych dostawców do korzystania z OZE.

Zobacz także: Roboty w ciągu 10 lat zastąpią w Wielkiej Brytanii 4 mln ludzi. Automatyzacja przyspiesza także w Polsce