Już niedługo kończy się okres rozliczeniowy deklaracji podatkowych. Dlatego już dzisiaj warto zastanowić się jak złożyć swój PIT, żeby szybciej otrzymać zwrot podatku. Oto 4 rzeczy, o których powinieneś pamiętać.

Standardowy termin na zwrot nadpłaconego podatku wynosi 3 miesiące. Dla urzędu skarbowego to maksymalny termin, w ciągu którego musi podjąć właściwą decyzję. W przeważającej części zwrot następuje znacznie szybciej. Proces ten może przyspieszyć sam podatnik, czyli Ty.

Jeśli zależy Ci na szybszym zwrocie podatku, to koniecznie przeczytaj poniższe 4 punkty.

1. Zwrot podatku – wypełnij swój PIT jak najszybciej

Jeśli chcesz szybciej otrzymać zwrot podatku, to powinieneś złożyć deklarację podatkową jak najwcześniej. Im później złożysz PIT, tym bardziej wydłuża się czas oczekiwania na decyzję organu podatkowego.

Najszybciej zwrot podatku otrzymają osoby, które złożyły PIT w styczniu i lutym. Średni czas oczekiwania na zwrot podatku w tych miesiącach, według zeszłorocznego sondażu e-pity „Zwrot podatku z PIT. Największe badanie w Polsce”, wynosi odpowiednio 23 i 26 dni. Jeśli złożysz deklarację podatkową w marcu, na zwrot poczekasz średnio ok. 41 dni, a w kwietniu nawet 52 dni.

Średni czas oczekiwania na zwrot podatku w zależności od miesiąca złożenia deklaracji podatkowej. Źródło: sondaż e-pity „Zwrot podatku z PIT. Największe badanie w Polsce”

2. Zwrot podatku – złóż PIT przez Internet, a nie w okienku urzędu skarbowego

Zwróć uwagę na formę, w jakiej składasz swoją deklarację. Najszybciej otrzymasz zwrot jeśli złożysz wniosek przez Internet. Wtedy Twój PIT trafi bezpośrednio do systemu elektronicznego i nie będzie czekać, aż zostanie do niego wprowadzony przez pracownika urzędu skarbowego.

Deklaracje podatkowe można składać drogą elektroniczną korzystając z:

  • Konta podatnika na Portalu Podatkowym

  • wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego PFR

  • formularzy elektronicznych

  • aplikacji e-Deklaracje Desktop

  • Uniwersalnej Bramki Dokumentów

Po złożeniu rocznej deklaracji PIT w formie elektronicznej czas oczekiwania na zwrot nadpłaty wynosi średnio kilka dni, a w sytuacjach szczególnych wydłuża się do 2-3 tygodni. Ponadto oszczędzisz swój czas spędzony w kolejce do okienka podawczego urzędu skarbowego czy koszty związane z wysyłką deklaracji pocztą.

Do złożenia PIT-u przez Internet i potwierdzenia jego autentyczności będziesz potrzebował następujących informacji:

  • numer NIP lub numer PESEL,

  • imię (pierwsze),

  • nazwisko,

  • data urodzenia,

  • kwota przychodu wskazana w zeznaniu lub rocznym obliczeniu podatku za poprzedni rok, albo wartość „0” (zero), w przypadku gdy za rok poprzedni nie zostało złożone żadne z zeznań lub rocznych obliczeń podatku.

3. Zwrot podatku – wskaż rachunek bankowy, na który urząd skarbowy ma dokonać zwrot

W ten sposób zaoszczędzisz kolejne kilka dni. Standardowy przelew trwa maksymalnie 2 dni. Natomiast wysyłka pocztą nawet 5 czy 6 dni.

Co więcej zwrot na konto bankowe nie jest związany z opłatami manipulacyjnymi. Natomiast do zwrotu gotówki przekazem pocztowym doliczana jest opłata manipulacyjna za przekazanie nadpłaty w wysokości 1% kwoty przekazu plus 5,2 zł.

Jeśli chcesz otrzymać zwrot podatku na rachunek bankowy, powinieneś złożyć wniosek o zwrot nadpłaty na konto oraz na odpowiednim druku CEiDG-1, ZAP-3 lub NIP-7 (w zależności od tego, kim jest składający druk) podać numer rachunku bankowego. Wniosek taki możesz złożyć łącznie z deklaracją podatkową lub później, aż do momentu zwrotu podatku.

4. Zwrot podatku – w deklaracji podatkowej zaznacz, że posiadasz Kartę Dużej Rodziny

Na szybszy zwrot podatku mogą liczyć posiadacze Karty Dużej Rodziny. Takie zwroty realizowane są nie później niż w terminie 30 dni od dnia złożenia deklaracji. Wystarczającym jest w tym przypadku zaznaczenie w części „Informacje uzupełniające” na poszczególnych deklaracjach PIT, że jako podatnik posiadasz taką kartę.

Po złożeniu PIT-u, możesz śledzić na stronie swojego urzędu skarbowego, jakie wnioski są w danym czasie rozpatrywane. Jeśli organ skarbowy nie dotrzyma terminu zwrotu, za każdy dzień opóźnienia będą Ci przysługiwać odsetki za zwłokę.

Zobacz także: Karta kredytowa – jak działa i jak z niej sprytnie korzystać