1) MSQRD

MSQRD by Masquerade to aplikacja do tworzenia zdjęć i filmów selfie. Dzięki niej użytkownik może „nakładać” na fotografie swojej  twarzy różnego rodzaju efekty-makijaż, wąsy, zaskakujące efekty. Przy jej pomocy można „dorysować”, na przykład, rysy twarzy znanych ludzi, np. upodobnić się do rapera Snoop Doggy Doga, zrobić zdjęcie lub film z błyskawicą Davida Bowie, albo założyć na twarz maskę płetwonurka.

Źródło: MSQRD

To że powstała na Wschodzie może zdradzić jedna z nakładek, która pozwala upodobnić się do … Stalina. Pod koniec 2015 roku  MSQRD trafiła na Product Hunt-jedną z największych stron-agregatorów startupów w Dolinie Krzemowej.


Na początku 2016 produkt ściągnęło ponad 1 mln użytkowników. Przy czym twórcy aplikacji nie przeznaczają środków na jej promocję. Rozprzestrzenia się ona wirusowo, w tym dzięki liderom opinii, którzy umieszczają swoje podobizny (zdjęcia), zmienione przez MSQRD w sieciach społecznościowych. Aplikacja jest też dostępna na polskich stronach ingternetowych, np. na dobreprogramy.pl.

2) SplitMetrics

Jest to serwis, który pozwala na zwiększenie konwersji aplikacji mobilnych. Na przykład, pozwala przeprowadzać testy opisu aplikacji, zrzutów ekranu, zawierających metadane informujące, kiedy zostały przechwycone, filmów wideo i innych czynników, które wpływają na decyzję użytkownika o instalacji.

Źródło: SplitMetrics

Startup stworzyli Yevgeniy Nevgen’ i Maksim Kamenkov. Wartość spółki szacuje się wstępnie na 3 mln dolarów. Pod koniec zeszłego roku Yevgeniy Nevgen’ oświadczył, że firma planuje otwarcie biur w San Francisco i Pekinie.

Zobacz także: Najlepsze startupy z Ukrainy

3) DublDom

Jest to białoruska fabryka, zajmująca się projektowaniem i produkcją domów modułowych „pod klucz”. Startup wystartował w marcu 2015 roku.

Domy modułowe DublDom


Współtwórca startupu Vitaliy Nikulenko szacował wartość rynku domów modułowych na Białorusi w 2015 roku na 2 mln dol. Według niego za 5 lat wartość ta wzrośnie o 10-12 razy.

Domy modułowe DublDom


Jedną z przewag konkurencyjnych domów modułowych jest szybkość z jaką się je stawia. Od  projektu do gotowego domu mija średnio pół roku.

4) Kuku.io

Jest to serwis, który pomaga publikować posty w kilku popularnych sieciach społecznościowych jednocześnie oraz w kilku  lokalnych sieciach społecznościowych, popularnych w Indiach i Chinach.

Źródło: kuku.io

W lecie 2015 roku kuku.io trafił na główną stronę Product Hunt. W ciągu dobę po tym zdarzeniu liczba użytkowników wzrosła kilkukrotnie.

5) MeetnGreetMe

Platforma (strona) na której turyści przed przyjazdem do dowolnego kraju mogą nawiązać kontakt z jego mieszkańcami i wynająć ich jako asystentów osobistych.

Źródło: MeetnGreetMe

Z kolei, tacy „osobiści konsjerże” wypełniają polecenia gościa (wynajmują samochód, zamawiają stolik w restauracji i t. p.) i otrzymują za to wynagrodzenie.

6) Ontourcloud

 Jest to serwis internetowy, który wyszukuje dane o artystach i pomaga układać grafiki występów gościnnych.

Źródło: Ontourcloud


W ten sposób spółki z branży rozrywkowej mogą szybciej i przy mniejszym nakładzie kosztów organizować wyjazdy i występy.

7) Zive (стартап R-NOX)

 Twórcy tego startupu opracowali dozymetr radiacji, który jest synchronizowany ze smartfonem i wysyła do niego dane. Aplikacja pomaga także w tworzeniu mapy stref radioaktywnych.

Źródło: Zive


Oprócz konsumentów, będących osobami fizycznymi, konstruktorzy są zorientowani na gospodarstwa leśne i elektrownie atomowe.  Biura spółki znajdują się w Mińsku i Wilnie, z firmą zdalnie współpracują pracownicy z Ukrainy i Niemiec.

8) Школа робототехники (Szkoła robotyki)

Organizacja kursów robotyki dla dzieci. W trakcie kursu wykorzystywane są technologie opracowane przez  firmę Lego (elementy konstruktora, z którego tworzone są roboty i programowalne części komputerowych).

Źródło: Школа робототехники

Obecnie Sp. z.o o. „Szkoła robotyki” posiada 7 centrów szkoleniowych w Mińsku.

Zobacz także: 9 najciekawszych startupów z Rosji.