Bank Zachodni WBK, Garmin i Mastercard uruchamiają jako pierwsi w Polsce płatności zbliżeniowe zegarkiem z funkcją Garmin Pay. Klienci banku, którzy mają smartwatch Garmin i korzystają z karty Mastercard, mogą zostawić portfele w domu i płacić za zakupy zbliżeniowo zegarkiem.

Z badania Mastercard wynika, że co czwarty Polak chce w przyszłości płacić zbliżeniowo urządzeniem ubieralnym, jak inteligentny zegarek czy opaska fitness. Na rosnącą popularność takiego rozwiązania wskazują również najnowsze dane International Data Corporation (IDC). Zgodnie z nimi, w 2017 roku na świecie zostało kupionych ponad 115 mln smartwatchów, co stanowi wzrost o ponad 10% rok do roku.

Garmin Pay – portfel pod ręką, czyli w zegarku

Aby skorzystać Garmin Pay należy:

  • zainstalować aplikację Garmin Connect Mobile na swoim smartfonie (aplikacja dostępna dla telefonów z systemem Android i iOS),

  • połączyć zegarek z aplikacją,

  • dodać kartę płatniczą BZ WBK Mastercard do aplikacji Garmin Connect Mobile.

Po dodaniu karty, klienci mogą płacić smartwatchem w terminalach zbliżeniowych w całej Polsce. W zegarku Garmin należy wybrać portfel, podać 4-cyfrowe hasło (utworzone podczas dodawania karty w aplikacji), a następnie przyłożyć zegarek do czytnika kart (w ciągu 60 sekund od wpisania hasła). Warto dodać, że przez 24 godziny użytkownik zegarka może nim płacić bez ponownego wpisywania hasła. Jeśli jednak w tym czasie ściągniemy zegarek z ręki lub wyłączy się funkcja monitorowania tętna, to ze względów bezpieczeństwa przy następnej płatności zostaniemy poproszeni o ponowne wpisanie hasła cyfrowego portfela.

– Usługa Garmin Pay opracowana została z myślą o osobach będących w ciągłym ruchu. Dzięki niej możliwe jest dokonanie płatności we wszystkich tych sytuacjach, kiedy nie mamy, albo nie chcemy zabierać ze sobą portfela czy kart płatniczych. Może to być poranne bieganie, trening na rowerze szosowym lub start w zawodach. Zegarki Garmin towarzyszą jednak użytkownikom nie tylko w czasie aktywności na świeżym powietrzu czy uprawiania sportu, ale i w życiu codziennym. Dzięki współpracy z partnerami, będą mogli oni dokonywać szybkich, bezpiecznych i wygodnych transakcji zbliżeniowych, a tym samym wykorzystywać urządzenia Garmin na więcej sposobów – mówi Jakub Szałamacha, Marketing Manager Garmin Polska Sp. z o.o.

Smartwatch Garmin

 

Pierwszym smartwatchem wyposażonym w technologię Garmin Pay jest model Garmin vívoactive 3.

Garmin Pay – czy to jest bezpieczne?

Bank zapewnia, że płatności dokonywane przy użyciu Garmin Pay spełniają rygorystyczne normy bezpieczeństwa i prywatności. Bezpieczne „zapisywanie” kart płatniczych wydawanych przez Bank Zachodni WBK w urządzeniu umożliwia technologia tokenizacji organizacji płatniczych Visa/Mastercard. Dzięki tokenizacji oryginalny numer karty zostaje zastąpiony jej cyfrowym zamiennikiem, tzw. tokenem. W efekcie, ten pierwszy jest chroniony i nie jest nikomu udostępniany. Ponadto, token jest powiązany tylko z jednym urządzeniem, np. inteligentnym zegarkiem, a zapłacenie przy jego użyciu innym sprzętem jest niemożliwe. W razie utraty (np. zgubienia) urządzenia wystarczy zablokować token przypisany do tego sprzętu i nie ma konieczności zastrzegania oryginalnej karty, którą można nadal płacić, nawet po zablokowaniu konkretnego tokenu.

– Polacy plasują się w europejskiej i światowej czołówce, jeśli chodzi o płatności zbliżeniowe, które cenią za szybkość, wygodę i bezpieczeństwo. To świetnie wróży nowatorskim rozwiązaniom bazującym na tej technologii, takim jak zbliżeniowe transakcje mobilne. W ciągu 2017 roku liczba osób płacących zbliżeniowo smartfonem urosła w Polsce ponad dwuipółkrotnie, do 800 tys. użytkowników. Kolejnym etapem technologicznego skoku będzie płacenie ‘urządzeniami ubieralnymi’, które sprawiają, że zakupy są jeszcze szybsze i jeszcze wygodniejsze, a nasza technologia gwarantuje ich bezpieczeństwo. Jesteśmy dumni, że wspólnie z partnerami potwierdzamy naszą pozycję lidera również i w tym obszarze – mówi Bartosz Ciołkowski, dyrektor generalny polskiego oddziału Mastercard Europe.

 

Do płatności zbliżeniowych potrzebny jest zegarek Garmin wyposażony w NFC oraz telefon z zainstalowaną aplikację Garmin Connect Mobile. Usługę Garmin Pay dostarcza jest przez firmę Garmin.

Źródło: materiały prasowe spółki