Kilka dni temu na profilu Ryszarda Peji w serwisie Instagram pojawiło się jego zdjęcie z zestawem do pozyskiwania i transportowania krwi pępowinowej. Taką usługę swoim klientom oferuje Polski Bank Komórek Macierzystych. I właśnie na tę firmę po raz drugi zdecydował się polski raper.

Raper z Poznania poinformował swoich fanów, że z usługi bankowania krwi pępowinowej PBKM korzysta już po raz drugi. Zestaw do pozyskiwania i transportowania krwi pępowinowej stosował pierwszy raz 5 lat temu, przy narodzinach jego córki Lilii. Jak sam wskazał jest to najlepszy zestaw i dlatego zdecydował się go wybrać także przy narodzinach syna.

Dlaczego polski raper pobiera krew pępowinową?

Ocenia się, że krew pępowinowa stanowi źródło krwiotwórczych komórek macierzystych. Komórki macierzyste podobnie jak komórki szpiku mogą być przeszczepiane w celu odbudowania układu krwiotwórczego i odpornościowego. Mogą one także stanowić podstawę do budowy komórek innych tkanek np. komórek tkanki nerwowej czy tkanki kostnej. Wykazują one przy tym większą skuteczność niż komórki macierzyste pozyskane od dawców dorosłych.

Przykładowo jeśli twoje dziecko w przyszłości zachoruje na białaczkę lub nowotwór to być może komórki macierzyste uratują mu życie.

Czym jest usługa bankowania krwi pępowinowej PBKM?

PBKM oferuje swoim klientom skorzystanie ze specjalnie przygotowanego zestawu do pobierania i transportowania krwi pępowinowej.

Zestaw ma formę praktycznego pudełka i jest dostarczany do szpitala przez rodziców bezpośrednio przed porodem. Najważniejszą część zestawu stanowi specjalny worek. Pobiera się do niego krew pępowinową i miesza się ją z płynem zapobiegającym krzepnięciu. Następnie odpowiednio zabezpieczony worek z krwią oraz wypełnioną dokumentacją są zabierane ze szpitala przez upoważnioną przez bank osobę.

W laboratorium PBKM przeprowadza preparatykę krwi, po której zostają komórki macierzyste. Trafiają one do specjalnej kasety. Kasety są umieszczane i przechowywane w zbiornikach do momentu kiedy zajdzie potrzeba ich użycia. Może to być nawet kilkadziesiąt lat.