Wraz z pojawieniem się komputerów, Internetu, smartfonów i nowych mediów, pojawiła się nowa forma uzależnienia – właśnie od tych urządzeń. Jakie są objawy? Jak rozpoznać je u siebie, bliskich, u dzieci? Trzeba wykonać specjalną obserwację.

Sprawdzę e-mail. Zobaczę, co kto wrzucił na „Fejsie”. A co się dzieje na świecie – zerknę na najnowsze wiadomości. Wojna w Syrii, zamachy bombowe, awantura polityczna w Polsce… Teraz znów sprawdzę e-mail. A teraz Twitter, przewijam, przewijam. Teraz znowu e-mail, a nuż coś nowego wpadło. Cały dzień minął…

Uzależnienie od Internetu, komputera i urządzeń mobilnych – zespół abstynencyjny

Uzależnienie od Internetu, komputera i urządzeń mobilnych najprościej rozpoznać po pojawieniu się tak zwanego zespołu abstynencyjnego.

– Zespół abstynencyjny pojawia się w momencie zaprzestania lub ograniczenia korzystania z Internetu, komputera lub urządzeń mobilnych – tłumaczy „Generacji Smart” psycholog Maciej Dymitrowski.

Jak wskazuje Dymitrowski, do najczęstszych objawów zespołu abstynencyjnego należą:

  • pojawianie się niepokoju lub lęku,

  • obsesyjne myślenie o tym co się dzieje w sieci,

  • obniżenie nastroju,

  • ustąpienie przykrych objawów abstynencyjnych po uzyskaniu ponownego dostępu do Internetu, komputera lub urządzeń mobilnych.

Uzależnienie od Internetu – inne przyjemności idą w kąt

Według Dymitrowskiego, uzależnienie można rozpoznać w łatwy sposób u osoby, która była aktywna, a przestała taka być.

– Często osoby uzależnione wykazują rezygnację z realnego życia społecznego na rzecz kontaktów przez Internet. Inne źródła przyjemności idą w kąt. Takie osoby rezygnują stopniowo z uprawiania sportu, z własnych zainteresowań, na rzecz Internetu, komputera lub urządzeń mobilnych – wskazuje psycholog.

Uzależnienie od komputera nie musi polegać na surfowaniu po sieci

Dymitrowski zwraca uwagę, że uzależnienie od komputera lub urządzeń mobilnych nie musi łączyć się z używaniem Internetu. Czyli poświęcanie całych dni na czaty, sms-owanie, gry video, czy rozmowy przez komunikatory typu Skype również powinno budzić niepokój.

Za oceanem, w USA, uzależnienie od gier video przybrało rozmiar plagi, która być może w długim terminie zaszkodzi tamtejszej gospodarce. Z badań przeprowadzonych niedawno przez naukowca zPrinceton University wynika, że amerykańscy mężczyźni w wieku 21-30 latpreferują gry wideo ponad inne rozrywki, a w latach 2012-15 spędzili na graniu o blisko 100 proc. więcej czasu, niż w latach 2004-07, a jednocześnie przeznaczyli mniej godzin na pracę i oglądanie TV.

Zobacz także: Młodzi, niewykształceni Amerykanie i Anglicy zamiast pracować wolą grać w gry

Uzależnienie od Internetu – trudno zauważyć samodzielnie

Psycholog Maciej Dymitrowski ostrzega, że trudno samemu zauważyć swoje uzależnienie. Zazwyczaj zauważają je osoby z rodziny lub znajomi, czyli osoby trzecie. Co robić, jeśli zauważymy u siebie lub u osoby z rodzini lub znajomego symptomy uzależnienia od elektroniki czy Internetu?

– W sytuacji zaobserwowania objawów uzależnienia od Internetu, komputera lub urządzeń mobilnych należy zgłosić się jak najszybciej do specjalisty od uzależnień i podjąć terapię. Uzależnienie od Intrenetu, komputera lub urządzeń mobilnych może prowadzić do ciężkich zaburzeń psychicznych i trwałego uszczerbku na zdrowiu – ostrzega Dymitrowski.

Uzależnienie od Internetu – jak wykonać obserwację

Warto zrobić eksperyment i spróbować zanotować każdy swój kontakt z komputerem, smartfonem i Internetem w skali dnia. Obserwację trzeba poprowadzić przez tydzień. Następnie warto udać się na weekend nie zabierając ze sobą żadnego z tych urządzeń. Potem warto odpowiedzieć sobie na pytania: czy spędzamy większość dnia korzystając z tychurządzeń? Czy na wyjeździe bez dostępu do komputera, smartfona i Internetu czuliśmy się zdenerwowani, czuliśmy że czegoś nam brakuje, że koniecznie musimy zajrzeć na „Fejsa”, sprawdzić e-mail? Jeśli odpowiedzi na te pytania brzmią „tak”, to mogą być pierwsze niepokojące objawy uzależnienia… To może oznaczać, że będzie nam potrzebny „cyfrowy detoks”, a może nawet konieczna będzie wizyta u specjalisty, który przepisze odpowiednie lekarstwa…