Przybywa gadżetów dla tych, którzy chcą ograniczyć negatywne skutki kontaktu ze smogiem. Do wyboru mamy już nie tylko designerskie maski, ale też szaliki i chusty antysmogowe. Do tego czujniki, stacje kontroli jakości powietrza, nawiewniki antysmogowe, oczyszczacze powietrza i specjalne aplikacje. Warto jednak pamiętać, że pierwszym krokiem do poprawienia jakości powietrza w naszym domu może być… przygarnięcie doniczkowego kwiatka.

Smog – żółta mgła składająca się ze szkodliwych pyłów – pojawia się coraz częściej w zabudowanych obszarach polskich miast. Nie tylko podrażnia drogi oddechowe i wywołuje ataki kaszlu, ale może też mieć długotrwałe niekorzystne efekty dla zdrowia – powoduje między innymi choroby spojówek, astmę, może przyczyniać się do rozwoju chorób serca i nowotworów. Szkodliwy jest szczególnie dla kobiet w ciąży, małych dzieci i osób starszych. Jak z nim walczyć? W sklepach jest coraz więcej gadżetów. Można je podzielić na trzy kategorie, ze względu na funkcję: ostrzeganie przed smogiem, chronienie układu oddechowego i oczyszczenie powietrza.

Smog – aplikacje na smartfon

Jak sprawdzić poziom smogu w naszej okolicy? W wielu miastach zainstalowane są na stałe czujniki smogu – bieżąca odczyty z nich można sprawdzić wchodząc na stronę w Internecie (np. portalu Inspekcji Ochrony Środowiska (http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/home), lub za pomocą mobilnych aplikacji, które mają dodatkowe funkcje, jak alarmy o złej jakości powietrza, zestawienia danych z różnych stacji pomiarowych czy nawet smogowe „prognozy pogody” (np. Kanarek i Airly).

Aplikacja Kanarek

Aplikacje pokazują jednak dane jedynie z najbliższej stacji pomiarowej, a jakość powietrza może różnić się w zależności od ulicy, czy nawet od wysokości nad ziemią (smog akumuluje się na poziomie ulicy).

Smog – czujniki i stacja kontroli jakości powietrza

By uzyskać dokładne dane o jakości powietrza koło naszego domu, miejsca pracy lub w parku, gdzie uprawiamy sport lub bawimy się z dzieckiem, musimy zaopatrzyć się we własny czujnik smogu. Za kilkaset złotych możemy kupić podstawowy kieszonkowy miernik smogu. Alergicy i osoby chcące uzyskać pogłębioną informację o stanie powietrza mogą natomiast zainwestować w droższą domową stację kontroli jakości powietrza jak Laser Egg czy Air Visual Pro.

Domowa stacja kontroli Air Visual Pro

Niektóre sensory mają stylowy design, dzięki czemu mogą stanowić ozdobę biurka – może o tym świadczyć przykładowo fakt, że dystrybucji produkty Laser Egg w Chinach podjęła się sieć Apple, znana z przywiązania do wzornictwa.

Smog – maski ochronne, szaliki i chusty

Co zrobić, jeśli aplikacja bądź sensor poinformują nas, że jakość powietrza w naszej okolicy jest zła? Niektóre osoby decydują się zaopatrzyć się w maskę filtrującą powietrze. Maski BHP, takie jak 3M można kupić już za 10 zł, lecz wiele osób szuka bardziej estetycznych rozwiązań. Producenci wychodzą im naprzeciw, oferując kolorowe materiałowe zabezpieczania z filtrami węglowymi. Ciekawa jest oferta polskiej marki Emaska, która sprzedaje designerskie maski w oryginalne wzory.

Maska ochronna firmy Smoga

Dla osób, które nie chcą na siebie zwracać uwagi, ciekawą alternatywą są szaliki i chusty antysmogowe oferowane przez polskie marki Smoga i Bioscarf.

Smog – oczyszczacze powietrza i nawiewniki antysmogowe

Jeśli chcemy mieć pewność, że oddychamy świeżym powietrzem w pomieszczeniu, rozwiązaniem może być oczyszczacz powietrza. Ich ceny wahają się od ok. 600 do nawet 3000 złotych, a różnią się typami filtracji (wodna, HEPA, węglowa), ceną wymiennych filtrów, a także designem. Choć domowe oczyszczacze to na ogół spore sprzęty, pojawiły się już pierwsze modele przenośnych oczyszczaczy, które można zabrać ze sobą do auta, pokoju hotelowego lub… używać do oczyszczania powietrza w dziecięcym wózku w trakcie spaceru.

Osobisty oczyszczacz powietrza WYND

Producenci opracowują też wciąż nowe rozwiązania mające zapobiegać dostawaniu się zanieczyszczonego smogiem powietrza do mieszkań – np. nawiewniki antysmogowe oraz markizy z membranami filtrującymi.

Zobacz także: W jakim wieku najlepiej urodzić dziecko? Co mówią badania naukowe

Smog – rośliny oczyszczające powietrze

W natłoku nowych, często kosztownych produktów tworzonych z myślą o walce ze smogiem, warto pamiętać, że pierwszym krokiem do poprawienia jakości powietrza w naszym domu może być… przygarnięcie doniczkowego kwiatka. Badania oczyszczających właściwości roślin przeprowadziła NASA, szukając sposobów na poprawę jakości powietrza w stacjach kosmicznych. Wynika z nich, że popularne szablaki są w stanie usunąć z powietrza wiele szkodliwych toksyn.

Na koniec film. Profesor medycyny Collegium Medicum UJ opowiada o tym, jak szkodzi smog: