Firma Boston Dynamics została założona w 1992 r. przez pasjonata robotyki profesora Marca Raiberta. Powstała tuż obok legendarnej amerykańskiej uczelni Massachusetts Institute of Technology.

Raibert zajmował się konstruowaniem robotów już od końca lat 70. Jego pierwszy twór miał tylko jedną nogę, ale za potrafił utrzymywać równowagę.

Działalność Boston Dynamics uległa mocnemu przyspieszeniu po finansowym zastrzyku od amerykańskiej armii, m.in. od DARPA (Agencji Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności). To właśnie DARPA stała za powstaniem bezzałogowych dronów, a wcześniej Internetu.

W 2013 r. Boston Dynamics został kupiony przez Google’a a w 2017 r. firmę przejął japoński SoftBank. Pierwsze roboty nie robiły wielkiego wrażenia. Dzisiaj nie tylko zaskakują umiejętnościami ale nawet potrafią  sobie pomagać. Oto jak wyglądała ewolucja technologii Boston Dynamics.

RiSE

To niewielki i mało efektowny robot, który wspina się po ścianach, drzewach i ogrodzeniach. Używa do tego nóg z mikro-pazurami. Dopasowuje się do zakrzywienia powierzchni a równowagę pomaga mu utrzymać niewielki ogon.


RHex 

Robot RHex przypomina wielkiego owada. Porusza się za pomocą 6 odnóży. Wspina się, skacze, pływa i nurkuje. Waży 12 kilogramów i ma 14 centymetrów wysokości.


BigDog

BigDog to jeden z pierwszych poważnych wyzwań Boston Dynamics. Robot był tworzony dla wojska – miał pomagać żołnierzom w trudno dostępnych terenach. Prace nad nim trwały w latach 2003 – 2005 przy współpracy Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA, Uniwersytetu Harvarda i firmy Foster-Miller.


Robot utrzymuje się równowagę nawet po mocnym kopnięciu. Pomaga mu w tym 69 czujników. Jednak dla wojska okazał się zbyt głośny w działaniu.

LS3

LS3 zwany robo – mułem także został sfinansowany przez amerykańską armię. Prace nad nim trwały w latach 2009 – 2013. To większy następca BigDoga. Dzięki swoim gabarytom może przenosić więcej sprzętu dla żołnierzy.


Z
aprogramowano tak, że podąża za żołnierzem i wykonuje jego polecenia. Jest też cichszy niż poprzednik.

Cheetah

Cheetah (Gepard) to kolejny eksperymentalny robot budowany za pieniądze amerykańskiego wojska. Potrafi biegać i podnosić się po upadku.


Naukowcom z Boston Dynamics udało się znacznie usprawnić jego działanie i sprawić, że jest cichy.

BigDog litle brother

BigDog litle brother jest mniejszym kuzynem modelu BigDog. Naukowcom udało się zrobić to samo, ale w dużo mniejszy gabarytach.


Sand Flea

Sand Flea to robot-skoczek. Waży on około 5 kilogramów, porusza się na kółkach. Potrafi podskoczyć na 9 metrów w górę.


Atlas

Pierwsza wersja najbardziej znanego modelu robotów Boston Dynamics. Kiedy się pojawił w gazetach żartowano, że Terminator istnieje. Atlas przypomina człowieka, ale możliwości pierwszej wersji są jeszcze mocno ograniczone.


Atlas utrzymuje równowagę, podnosi i przenosi przedmioty. Waży ok 80 kilogramów.

Petman

Petman to „człekokształtny” robot projektowany do testów ubiorów ochronnych, używanych przez Armię Stanów Zjednoczonych.


Atlas – nowsza wersja

Nowy Atlas potrafi już wykonywać salto w tył!


Handle

Robot „Rączka” ma prawie 2 metry wysokości i porusza się na kołach z prędkością 14,5 kilometra na godzinę.


P
otrafi skakać na wysokość 1,2 metra. Na jednym ładowaniu może przejechać nawet 24 kilometry.

Spot mini

A oto robot, a raczej roboty, które zachwyciły cały świat gdy światło dzienne ujrzał filmik, na którym pomagają sobie wyjść przez drzwi. Spot mini jest nazywany mechanicznym psem.


Zespół
Boston Dynamics stale go udoskonala. Najnowszy filmik pokazuje, że Spot mini potrafi sobie poradzić nawet gdy ktoś mu przeszkadza.


Ewolucja robotów wyprodukowanych przez Boston Dynamics trwa. Jeszcze kilkanaście lat temu były traktowane raczej jako ciekawostka dla pasjonatów. To się zmienia na naszych oczach. Z roku na rok roboty są coraz sprawniejsze fizycznie, ale i coraz sprytniejsze. W jednych wywołuje to zachwyt, w innych niepokój (co jeśli Spot mini będzie wyposażony w karabin maszynowy?).

Na koniec filmik, na którym możemy zobaczyć starcie robota z psem 🙂 Piesek dzielnie broni terytorium.