Zapewne wielu z Was zastanawia się po co nowe Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, oraz ile będzie kosztować jego utworzenie? Zapytaliśmy o to szefową MPiT Jadwigę Emilewicz oraz Ministra Rozwoju Jerzego Kwiecińskiego.

Powołanie nowego resortu zostało przyjęte przez wielu ze zdziwieniem. Zawrzało zwłaszcza na Twiterze.

Postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej nowemu tworowi. Jak zapowiedziała Jadwiga Emilewicz podczas konferencji prasowej trzy podstawowe obszary działania Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii to: przedsiębiorczość, walka ze smogiem i innowacje. Nowy resort został wydzielony z dawnego Ministerstwa Rozwoju, którym kierował Mateusz Morawiecki, zanim został premierem. Można powiedzieć w skrócie, że będzie to Ministerstwo Gospodarki – zupełnie niedawno było i takie – lecz pod nowocześniejszą nazwą i z nieco innymi kompetencjami.

– Są na świecie ministerstwa, które bardzo silnie odwołują się do innowacji i technologii, choćby w Finlandii. Jest trend by dawne ministerstwa gospodarki, które odnosiły się do przemysłów ciężkich przekształcać w resorty nowych technologii – mówi Jerzy Kwieciński, minister Inwestycji i Rozwoju.

Minister Rozwoju Jerzy Kwieciński, źródło: Generacja Smart

Ile będzie kosztowało powołanie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii?

Kwieciński zapewnił, że podział nie był trudny i już praktycznie został przeprowadzony. Oba resorty pozostaną w tym samym budynku i będą ściśle ze sobą współpracować. Jakie będą koszty tej operacji? – Żadne. Myślę, że raczej będą to oszczędności – odpowiada Kwieciński.

– Przyjęliśmy takie założenie, że część obsługową pozostawimy wspólną dla obu ministerstw – twierdzi  Emilewicz.

Jednak z pewnością pracownicy instytucji będą potrzebowali czasu, by dostosować się do nowej sytuacji i struktury. Do tego dojdą nowe pieczątki itd. Będzie mniej czasu na codzienne obowiązki. Jakie zadania stoją przed nowym resortem?

Przedsiębiorczość

Emilewicz ma koordynować wprowadzanie pakietu ułatwień dla małych średnich firm i wdrażanie konstytucji dla biznesu.

– Konstytucja dla biznesu jest po pierwszym czytaniu. W najbliższych dniach mamy nadzieję, że opuści Sejm i uzyska podpis pana prezydenta. To kodeksowe, fundamentalne rozwiązania zmieniające 180 aktów prawnych w Polsce, które budują nowe relacje między przedsiębiorcą a administracją w Polsce – mówi Jadwiga Emilewicz.

Jednym z pomysłów proponowanych przez MPiT jest tzw. projekt „Mała firma – mały ZUS”. Według jego założeń każda firma, której przychody nie przekroczą dwuipółkrotności minimalnego wynagrodzenia, mogłaby płacić 800 zł składek zamiast 1300 zł obecnie. Obecnie prowadzone są konsultacje z ZUS w tej sprawie.

Walka ze smogiem

Tutaj nie ma żadnej pomyłki, Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii ma koordynować realizację założeń 14 punktowego programuCzyste powietrze„, który przewiduje m.in. dotacje do kotłów, poprawę termoizolacji budynków i lepszą jakość paliw służących do ogrzewania.

Najbliższe cele to wprowadzenie ustawy o jakości paliw stałych. Dzięki niej każdy, kto kupuje węgiel do domu, ma znać jego skład i kaloryczność. Dodatkowo przepisy mają wykluczyć sprzedaż mułów i odpadów węglowych, które w głównej mierze odpowiadają za smog.

Kolejnym punktem w walce o czyste powietrze jest budowa systemu ZONE (czyli zintegrowanego systemu wsparcia polityk i programów ograniczenia niskiej emisji). Chodzi o zbudowanie bazy pokazującej strukturę grzewczą w Polsce.

– Potrzebna nam wiedza, ile domów i w jakim stanie mamy w Polsce, i ile z tych domów może być podłączone do sieci ciepłowniczych – mówi szefowa MPiT.

Plany walki ze smogiem zakładają też pomoc osobom z kategorii ubóstwa energetycznego. To te osoby, którym brakuje pieniędzy na ocieplenie domów, wymianę pieców i zakup odpowiedniego paliwa.

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii szykuje też akcję informacyjną o szkodliwości palenia śmieciami i meblami.

Minister Przedsiębiorczości i Technologii Jadwiga Emilewicz, źródło: Generacja Smart

Nowe technologie

Co ciekawe temat innowacji, wydatków na badania i rozwój oraz startupów pojawił się na ostatnim miejscu w wystąpieniu Jadwigi Emilewicz.

Jakie plany w tej dziedzinie? Wzrost wydatków na badania i rozwój. Jeszcze w tym roku mają wejść w życie nowe ułatwienia prawne dla startupów. Do tego kontynuacja projektu badawczego „Szkoła dla innowatora”, którego celem jest poprawa kształcenia kompetencji proinnowacyjnych w szkołach, a także projektu „Cyberpark Enigma” rozwijającego kompetencje polskich firm i jednostek naukowo-badawczych w dziedzinie cyberbezpieczeństwa i analizy danych.

MPiT będzie też nadzorowało program realizowany wspólnie przez NCBiR i władze miast dotyczący rozbudowy elektrycznego transportu publicznego.

– Na podstawie deklaracji miast, które przystąpiły do projektu w 2020 roku w Polsce będzie jeździło 1000 autobusów elektrycznych – zapowiada Jadwigi Emilewicz.

Kibicujemy tym pomysłom i zapowiadamy, że będziemy sprawdzać, czy i jak będą one wdrażane.