Osoba, której majątek przekroczy 1 bilion dolarów, to będzie biznesmen lub naukowiec, który dopracuje sztuczną inteligencję i znajdzie dla niej najbardziej praktyczne zastosowania – uważa miliarder Mark Cuban. Jednak już teraz, nie będąc specjalistą od sztucznej inteligencji, można na niej zarabiać. Jak?

Osoby, którym uda się dopracować sztuczną inteligencję i znaleźć dla niej praktyczne zastosowania, zostaną pierwszymi dolarowymi bilionerami – stwierdził niedawno miliarder Mark Cuban podczas SXSW Conference and Festivals w Austin (Teksas, USA).

1 bln USD to 1000 mld USD. Obecnie najbogatszym człowiekiem na świecie jest Jeff Bezos, założyciel sklepu internetowego Amazon, którego majątek jest szacowany na 110 mld USD. Majątek Marka Cubana, który dorobił się na rozwinięciu i sprzedaży portalu Broadcast.com, wynosi około 3,3 mld USD.

Advanced Micro Devices, Nvidia Corp oraz Intel pracują nad AI

Jednak nie trzeba być geniuszem informatyki, by zarabiać na sztucznej inteligencji (AI – artificial intelligence). Można to robić już teraz, posiadając kapitał i inwestując w akcje spółek pracujących nad rozwojem AI.

Na amerykańskiej giełdzie Nasdaq są notowane trzy duże spółki, które znane są każdemu, kto choć trochę orientuje się w przemyśle IT. Chodzi o Advanced Micro Devices, Nvidia Corp. oraz Intel. Te korporacje są w “czubie”, jeśli chodzi o zaawansowanie prac nad wykorzystaniem AI w informatyce i życiu codziennym.

AMD współpracuje z Teslą nad pojazdami autonomicznymi

Firma AMD współpracuje z korporacją Tesla miliardera Elona Muska w zakresie tworzenia sztucznej inteligencji wykorzystywanej w tzw. pojazdach autonomicznych (czyli potrafiących jechać bez udziału kierowcy). To właśnie rozwiązania opracowane przez AMD mają zostać wykorzystane w półciężarówce Tesli, która w założeniu ma zrewolucjonizować przewozy towarowe.

Firma Nvidia współpracuje z koncernem Baidu w zakresie wykorzystania AI w procesie zamawiania i sprzedaży. Rozpoczęła także niedawno kooperację z firmą Avitas Systems w zakresie stworzenia sieci neuronowej wykrywającej uszkodzenia w urządzeniach przemysłowych.

Intel z Facebookiem chce  przetwarzać dane z postów w social media

Z kolei Intel wraz z Facebookiem pracuje nad projektem z zakresu deep learning, zwanym Nervana Neural Network Processor. Ma to być rozwiązanie pomagające przeczesywać ogromne ilości danych z postów zamieszczanych w social media (tekstów, obrazów) w poszukiwaniu pewnym wzorów, trendów.

Mało tego, również firmy spoza sektora IT myślą o rozwiązaniach wykorzystujących sztuczną inteligencję. McDonald’s planuje uruchomić autonomiczne punkty sprzedaży hamburgerów (bezobsługowe), podobnie jak wielka sieć handlowa Wal-Mart.

Źródło: Yahoo Finance

Na niektórych spółkach pracujących nad rozwojem sztucznej inteligencji już teraz można zarabiać, inwestując w ich akcje. W trakcie ostatnich 24 miesięcy wycena Nvidii poszła w górę aż o 712%, a AMD podrożało o blisko 500%. Na tym tle walory Intela wyglądają na nietrafioną inwestycję, choć i tak jego akcjonariusze nie mogą narzekać (+50%).