Mówi się, że Rosja to stan umysłu. Jakie pomysły powstają w głowach tamtejszych startupowców? Oto 9 najciekawszych  projektów.

1. Cardberry

Pomysł polega na umieszczeniu na jednym nośniku danych z kilku kart dyskontowych (rabatowych, bonusowych, np. typu polskiej karty rodzinka w Carrefeour). Od tej pory rosyjski posiadacz takiej karty nie musi nosić ze sobą wielu kart, wystarczy, że wybierze odpowiednią zniżkę i zsynchronizuje z nią swoją jedną kartę za pośrednictwem Bluetooth. Zespół wprowadził opcję wirtualnej wymiany zniżek między przyjaciółmi, wewnątrz systemu.

Źródło: Cardberry
 

2. Мултикубик (Multikubik)

To nowinka techniczna dla najmłodszych użytkowników. Firma produkuje mini-projektory w formie sześcianu z filmami animowanymi (najczęściej stworzonymi w czasach ZSRR) i slajdami wewnątrz. Startup gra na nostalgii rodziców związanej z ich młodością w Związku Radzieckim.

Źródło: Мултикубик

Filmy można wyświetlać na dowolnej równej powierzchni. Twórcy zapewniają, że jest to „najzdrowsza” z możliwości oglądania przez dziecko rozrywkowych treści na tablecie, dla rodziny jest to optymalny wariant spędzania czasu wolnego.

 3. Flashsafe

To pendrive z „nieograniczoną” pamięcią. Pendrive jest podłączony do plików, które są przechowywane w chmurze i w ten sposób są chronione przed utratą. Poprzez urządzenia elektroniczne informacja zostaje umieszczona w hurtowni danych (data warehouse) i jest tam absolutnie anonimowa, nie jest przypisana do żadnego konkretnego użytkownika.

Źródło: Flashsafe

Daje to możliwość otrzymywania niezbędnych plików bez konieczności posługiwania się hasłami czy kluczami. Do takiego urządzenia nie można się włamać, gwarantuje ono pełne bezpieczeństwo i poufność informacji.

4. Доктор на работе (Doktor w pracy)

Wirtualna społeczność profesjonalnych medyków. Jest to przestrzeń stworzona dla lekarzy. Inicjatywa przypominają zamknięty klub, wewnątrz którego ludzie o tej samej specjalności mogą wymieniać się doświadczeniem. Chodzi o to aby zdobywali niezbędne informacje, zadawali pytania kolegom po fachu i mogli znaleźć pracę. Połowa pracowników służby zdrowia w Rosji mających wyższe wykształcenie to zarejestrowani użytkownicy tego portalu.

Zrzut z ekranu www.doktornarabote.ru
 

5. AmazingHiring

To aplikacja przeznaczona dla pracowników odpowiedzialnych za rekrutację, specjalizujących się w poszukiwaniach profesjonalnych pracowników z branży IT. Pozwala na analizę danych kandydatów, korzystając jednocześnie z kilku źródeł. Specjaliści ds. rekrutacji otrzymują możliwość szybko i efektywnie znaleźć właściwą na dane stanowisko osobę na podstawie informacji powszechnie dostępnych w Internecie AmazingHiring pozwala na zbieranie informacji z ponad 50 źrodeł i zestawiać je w jednym profilu. Znacznie zwiększa to efektywność poszukiwań i pozwala oszczędzić czas.

Strona internetowa amazinghiring.com

6. Prisma

Jest to aplikacja mobilna, która pozwala użytkownikowi przekształcić dowolną fotografię w obraz utrzymany w stylu znanych artystów m.in.Van Gogha, Picassa i Levitana a także znanych na świecie ozdób i wzorów.

Źródło: prisma-ai.com

7. Dressformer

Jest to plugin (wtyczka) dla sklepów internetowych sprzedających odzież, dzięki której można przymierzyć każdy towar. Kierując się indywidualnymi parametrami każdego potencjalnego nabywcy Dressformer tworzy model 3D, który dokładnie odwzorowuje wszystkie szczegóły figury realnego człowieka.

8. ImageAiry

Jest to platforma stworzona dla serwisów, których specjalnością są zdjęcia satelitarne. Łączy ona użytkowników, którzy chcą otrzymać zdjęcia tej czy innej miejscowości z dostawcami, oferującymi takie usługi. Pomaga znajdywać takie serwisy, które w największym stopniu odpowiadają potrzebom danej strony.

9. MoneyMan

Serwis oferuje usługi w zakresie udzielania mikropożyczek online. Zajmuje on w Rosji jedno z pierwszych miejsc jeśli chodzi o udzielanie kredytów online. Pieniądze można otrzymać w gotówce, a także na kartę, lub portfel elektroniczny.

Źródło: MoneyMan.ru

W kolejnym artykule przedstawiamy najciekawsze startupy z Ukrainy.