Kiedyś masowo wybieranym kierunkiem studiów był marketing i zarządzanie. Potem zapanowała moda na finanse i bankowość. Ostatnie lata to rozkwit specjalizacji związanych z informatyką i programowaniem. Czy teraz nadchodzi czas kryptowalut i technologii blockchain? Taki kierunek uruchomiła Szkoła Główna Handlowa w Warszawie.

Bitcoin zagościł w Polsce na akademickich salonach. Wiedzę na temat kryptowalut i technologii blockchain chce rozpowszechniać na studiach podyplomowych Szkoła Główna Handlowa, jedna z najbardziej prestiżowych uczelni w Polsce. Oczywiście nie za darmo. Opłata za całość studiów wynosi 7600 zł, z możliwością płacenia w ratach. Czego można się dowiedzieć za te pieniądze?

Studia poświęcone są problematyce wdrażania tzw. technologii blockchain oraz inteligentnych kontraktów. Uczestnicy studiów zdobędą najbardziej aktualną wiedzę dotyczącą aspektów ekonomiczno-finansowych, technicznych oraz prawnych. Poznają także wdrożone lub wdrażane rozwiązania prezentowane przez najwyższej klasy specjalistów – piszą twórcy nowego kierunku.

Tym samym Szkoła Główna Handlowa odpowiada na rosnące modę wokół bitcoina. Ta wprowadzona w 2009 roku najbardziej znana kryptowaluta cieszy się ostatnio olbrzymim zainteresowaniem. Przez jednych uważana jest za pieniądz przyszłości, przez innych za nonsens dla spekulantów.

Na razie ręce zacierają ci pierwsi. Zwyżka ceny bitcoina może przyprowadzić o zawrót głowy. Od połowy 2010 roku do grudnia 2017 roku kurs wystrzelił z kilku centów do ponad 19 tys. dolarów. Oznacza to wzrost o ponad 19 … mln procent! Te liczby rozpalają wyobraźnie ludzi na całym świecie. Obecnie kurs waha się w okolicach 15 tys. dolarów.

Jak działa bitcoin? Podstawowe informacje

Upadki bitcoinowych giełd

Jednocześnie co jakiś czas słychać o kolejnych bitcoinowych giełdach, które upadają z hukiem i rozpływają się w powietrzu wraz pieniędzmi swoich klientów. Nie brakuje już głosów wzywających do zakazania obrotu bitcoinem. Uważa tak choćby noblista Joseph Stiglitz. Argumentuje, że sukces kryptowaluty to efekt obejścia prawa i braku nadzoru, do tego „nie dostarcza żadnej pożytecznej społecznie funkcji”. Przed kryptowalutami przestrzega też NBP i KNF we wspólnej kampanii „Uważaj Na Kryptowaluty”.

Czytaj też: Moja opinia o seminarium Cryptomission, za którego organizacją stał DasCoin

Jednak sama technologia blockchain jest uważana przez wielu za rewolucyjną na miarę powstania internetu. Służy ona do przechowywania i przesyłania informacji, gromadzonych pod postacią pakietów danych. Każdy blok (pakiet) ma ograniczoną pojemność – gdy zostanie ona przekroczona, tworzy się kolejny blok, a w skutek tego cały łańcuch. W blokach mogą być przechowywane dowolne informacje, nie tylko finansowe. Także te dotyczące naszego zdrowia, praw własności czy licencje.

Bitcoinowe studia, przyszłość czy chwilowa moda?

Kto jest grupą docelową dla nowych studiów podyplomowych SGH? Uczelnia wymienia:

  • pracowników instytucji i przedsiębiorstw oraz przedsiębiorców zaangażowanych lub planujących zaangażowanie w projekty wykorzystujące technologię blockchain (DLT) w procesach biznesowych lub wdrażających ją w swoich modelach biznesowych, szczególnie menedżerów,
  • pracowników akceleratorów, inkubatorów oceniających projekty wykorzystujące technologię blockchain,
  • regulatorów rynków finansowych oraz przedstawicieli władz i urzędów publicznych (NBP, KNF, UOKIK, , rząd, w tym MF, parlament, sądy, organy ścigania), banków komercyjnych i innych instytucji finansowych,
  • przedstawicieli zawodów prawniczych i dziennikarzy,
  • wszystkich osób chcących zdobyć interdyscyplinarną wiedzę na temat blockchain.

Póki co kierunek furory nie zrobił. Planowany na rok akademicki 2017/18 nabór nie powiódł się. Jednak było to jeszcze przed największym szumem wokół kryptowalut, który zbiegł się z ostatnim szczytem ceny bitcoina. Zapisy na przyszły rok zostały uruchomione 1 czerwca.

Zajęcia mają poprowadzić pracownicy naukowi SGH i innych ośrodków akademickich a także doświadczeni praktycy gospodarczy i specjaliści w zakresie technologii blockchain, kryptowalut i prawa, m.in.  prof. Krzysztof Piech, prof. Konrad Zacharzewski, dr Anton Bubiel, dr Hanna Hałaburda, Jacek Czarnecki, Tomasz Korwin-Gajkowski.

Co sądzicie o bitcoinowych studiach? Czy warto skorzystać z oferty SGH i zgłębić tę tematykę? A może kryptowaluty to tylko chwilowa moda, która w pewnym momencie pęknie jak balon wraz z wyśrubowaną ceną bitcoina?

*Artykuł był aktualizowany.