Co ma założyciel koncernu Tesla, oprócz akcji tej spółki? Czy inwestuje tylko w nowe technologie, czy także w tradycyjne biznesy? Czy popełniał w przeszłości błędy inwestycyjne? Zlustrowaliśmy stan posiadania założyciela PayPala.

Chyba nie ma inwestora, który nie słyszałby imienia i nazwiska Elon Musk. Amerykanin urodzony w RPA uchodzi za jednego z guru nowoczesnych technologii. Ma opinię człowieka, który może spopularyzować auta z napędem elektrycznym poprzez produkty koncernu Tesla. Wielkiego majątku dorobił się w 2002 roku, gdy sprzedał swoje „dziecko” – firmę PayPal – spółce eBay za 1,4 mld USD.

Postanowiliśmy wziąć pod lupę majątek Elona Muska. Niemal wszyscy wiedzą, że jest założycielem i współwłaścicielem wycenianego na 51 mld USD koncernu Tesla i… na tym zazwyczaj wiedza o majątku Muska się kończy.

Udział w koncernie Tesla: co najmniej 10,25 mld USD

I rzeczywiście, największym składnikiem majątku Elona Muska są udziały w koncernie Tesla. Przedsiębiorca posiada co najmniej 33,6 mln akcji spółki. Jest tym samym największym udziałowcem – osobą fizyczną, trzymając 20% papierów. Na dzień 5 grudnia br. jeden walor Tesli był wyceniany na około 305 USD. Czyli pakiet Muska jest wart około 10,25 mld USD (na dzień 5 grudnia).

Tesla, Model S

W ostatnich miesiącach Elon Musk ani nie sprzedawał, ani nie kupował akcji Tesli. Transakcje na papierach przeprowadzał za to jego brat, Kimbal Musk. Będąc precyzyjnym: pozbywał się papierów. Tylko od początku września sprzedał akcje Tesli za 2,2 mln USD.

Jednak w koncern Tesla wierzą słynne firmy inwestycyjne. Vanguard trzyma 7% papierów, Blackrock 5,7%, a T. Rowe Price 5,3%.

Udział w spółce SpaceX: maksimum 10,5 mld USD

Drugą największą pozycją w portfelu Elona Muska jest firma Space Exploration Technologies Corporation, w skrócie: SpaceX. Przedsiębiorstwo buduje rakiety orbitalne (Falcon, Dragon) i statki kosmiczne. Ma ambicje wysłać, jako pierwsze w historii, człowieka na Marsa. Elon Musk ma nieco ponad 50% udziałów SpaceX.

Spółka SpaceX jest spółką prywatną, nie notowaną na żadnej giełdzie. Jednak przy okazji pozyskania 350 mln USD od inwestorów zewnętrznych w sierpniu tego roku, wyceniono ją wstępnie na około 21 mld USD. To oznacza, że udział Muska w tym przedsięwzięciu może być warty około 10,5 mld USD. Warto jednak pamiętać, że to tylko szacunek. Realistycznie spółka SpaceX mogłaby zostać wyceniona tylko na giełdzie, więc przyjmujemy, że mimo wszystko udziały Muska w niej są warte mniej, niż jego udziały w koncernie Tesla.

Neuralink, Stripe, Vicarious, NeuroVigil i Surrey Satellite Technology – czyli melodia przyszłości

Musk ma też udziały w firmach, które trudno na dziś wycenić. Chodzi o Neuralink, Stripe, Vicarious, NeuroVigil i Surrey Satellite Technology.

  • Neuralink to najmłodsze “dziecko” Muska, powołane do życia w tym roku. Firma ma opracować mikroskopijne urządzenie, które po wszczepieniu do ludzkiego mózgu będzie umożliwiało mu łączenie się z komputerem. W zamyśle Muska, to urządzonko ma pomóc w przyszłości nie tylko osobom z chorobami neurologicznymi. Ma też… ocalić ludzkość przed sztuczną inteligencją.
  • Stripe to założony w 2010 roku konkurent PayPala. Firma umożliwia płatności on-line za pośrednictwem takich serwisów, jak Twitter.
  • Vicarious to start-up pracujący nad sztuczną inteligencją. Musk wiosną 2014 roku włożył w niego 40 mln USD.
  • NeuroVigil to firma, która stworzyła pierwszy na świecie holistyczny czujnik pracy mózgu iBrain. Pracuje nad rozwiązaniami, które pozwolą skuteczniej leczyć ludzi z problemami neurologicznymi. Musk jest jej udziałowcem od połowy 2015 roku.
  • Surrey Satellite Technology to nieduża firma budująca – jak sama nazwa wskazuje – satelity. Musk liczy, że w przyszłości osiągnie efekty synergii na współpracy ze SpaceX.

Musk jest coraz bogatszy, mimo że nie uniknął błędów w inwestowaniu

Elon Musk jest biznesmanem i inwestorem, który angażuje swój wysiłek i kapitał w te przedsięwzięcia, które zna i rozumie. Przykładem jest jego inwestycja w Everdream, firmę założoną przez jego kuzyna jeszcze w latach 90-tych XX wieku. Firma została przejęta przez koncern Dell w 2007 roku, a Musk na tym dealu nieźle zarobił.

To jednak nie oznacza, że Musk się nie myli. Jego najsłynniejszą pomyłką jest inwestycja w Halcyon Molecular. Był to uruchomiony w 2008 roku start-up, który obiecywał rewolucję w zakresie sekwencjonowania ludzkiego DNA. Po czterech latach działalności bez żadnych sukcesów, biznes został zamknięty a inwestorzy – w tym Elon Musk – stracili zainwestowany kapitał.

W każdym bądź razie majątek Elona Muska rośnie. Szczególnie mocno poszedł w górę w ostatnich kilku miesiącach. Jeszcze na początku 2017 roku był szacowany na 11 mld USD – według Bloomberg Billionaires Index. Obecnie jest warty około 19,8 mld USD, co daje Muskowi 47 pozycję wśród najbogatszych ludzi świata.

Myśląc o majątku Muska warto jednak pamiętać o niezwykle ważnej rzeczy: Tesla, jego umiłowane dziecko, tak naprawdę wciąż nie pokazuje zysków. Wskaźnik zysk na akcję w niemal każdym kolejnym kwartale jest ujemny. Jeszcze rok temu analitycy prognozowali, że cały rok 2018 Tesla zamknie zyskiem na akcję w wysokości 1,35 USD, a teraz uważają, że zanotuje… stratę w wysokości 3,82 USD (dane za Reuters). Wycena Tesli co prawda rośnie (od debiutu poszła w górę o 1,180%), ale głównie z uwagi na rozbuchane oczekiwania.